Open data, czyli otwarte dane w Polsce

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

W ostatnim roku wszystkie kraje członkowskie Unii Europejskiej zwiększyły wykorzystanie otwartych danych o 12 proc. Bardzo duży wzrost zalicza również Polska, która obecnie jest w czołówce krajów europejskich wykorzystujących open data.

Czym jest open data?

Otwarte dane to informacje gromadzone, dostarczane, a czasem opłacane  przez organy publiczne, które następnie są bezpłatnie udostępniane administracji publicznej, sektorowi prywatnemu, a nawet indywidualnym użytkownikom. Dane te mają pomagać w rozwoju naszego społeczeństwa, a w wielu przypadkach nawet zwiększyć dobrobyt społeczny. 

Przykładowo do open data możemy zaliczyć m.in. dane gospodarcze, które udostępnia nam Główny Urząd Statystyczny, ale także, chociażby dane satelitarne naszej planety, pochodzące z programu Copernicus. Jak widać, obszar open data jest bardzo rozległy, ale co najważniejsze, ma on być powszechnie dostępny dla praktycznie każdego użytkownika.

Open data w Europie

Według badań firmy Capgemini Invent, które oceniły szereg kryteriów używania otwartych danych w krajach europejskich, można ocenić, że średni wynik wykorzystania open data wynosi 76%. Jest to wzrost o 10% w porównaniu do roku 2020. Kraje, które przodują w wykorzystaniu open data w Europie, to: 

  • Irlandia,
  • Hiszpania
  • Francja,
  • Dania,
  • Estonia,
  • Polska
  • Austria.

Największy wzrost zaliczyła Dania, jednak warto odnotować wysokie miejsce Polski w tym zestawieniu.

Jak sobie radzić z otwartymi danymi?

Najlepszym sposobem na tworzenie ogromnych zbiorów danych jest wykorzystanie tzw. cloud computing (chmury obliczeniowej). Oprócz zapewnienia bezpieczeństwa, narzędzie to umożliwia przechowywanie i udostępnianie danych, a także przetwarzanie i analizowanie ich za pomocą specjalistycznych narzędzi. Zmniejsza to koszty oraz zapewnia lepsze działanie w zmiennym otoczeniu, jakim bez wątpienia jest Internet. 

Open data w praktyce

Bardzo ciekawym przykładem podręcznikowego wykorzystania otwartych danych jest wyżej wymieniony europejski program Copernicus, w ramach którego są zbierane ogromne ilości danych i zdjęć satelitarnych naszej planety. Są one wykorzystywane m.in. do obserwowania zmian klimatycznych, w urbanistyce, budownictwie czy też rolnictwie.

Dostęp i możliwość przetwarzania tych danych zapewniają DIAS (Data and Information Access Services), takie jak CREODIAS.eu, którego operatorem jest właśnie CloudFerro.

Bardzo ważnym elementem tych platform jest przestrzeń obliczeniowa i narzędzia do przetwarzania danych obserwacji Ziemi w chmurze, dające naukowcom i urzędnikom możliwości skalowania wykorzystywanej infrastruktury IT w zależności od potrzeb, bez zbędnego zakupu czy utrzymania tej infrastruktury.

Źródło: materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*