Laptop nie chce się włączyć

Potrzebujesz ok. 7 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Chcesz włączyć laptopa, ale pomimo naciśnięcia przycisku “power” laptop się nie uruchamia? Takie sytuacje zdarzają się stosunkowo często i wielu posiadaczy przenośnych komputerów musi się z nimi zmagać. Z pewnością, gdy zaistnieje sytuacja, jak wspomniana, do głowy od razu przyjdzie myśl, że sprzęt się zepsuł. Może tak być, aczkolwiek okazuje się, że przyczyny mogą być całkiem błahe. Najważniejsze jednak, aby nie panikować i spokojnie spróbować zdiagnozować, co może być powodem tego, że laptop nie chce się włączyć.

Jeżeli interesuje Cię dany temat – przeczytaj ten poradnik!

Zacznij diagnozę od początku, czyli sprawdź przycisk zasilania znajdujący się na obudowie laptopa

Przycisk, o którym mowa odpowiada za włączanie komputera i najczęściej znajduje się w widocznym miejscu na obudowie. Okazuje się, że element ten dość często ulega mechanicznym uszkodzeniom. Najczęściej do takich dojść może poprzez upadek samego komputera, czy upadek jakiegoś przedmiotu na okoliczne miejsce przy przycisku, itp. Czasami nawet brud, który gromadzi się pod klawiszami, skutecznie uniemożliwi wduszenie przycisku power.

Co zrobić w takiej sytuacji? O ile mamy na tyle wiedzy technicznej, możemy sami spróbować przeczyścić komputer, lub wymienić przycisk. Jeżeli jednak nie, najlepiej sprzęt oddać do profesjonalnego serwisu, gdzie fachowcy zajmą się naprawą. Przeważnie wymiany będzie wymagał cały klawisz.

Zanim jednak przejdziemy do bardziej zaawansowanych czynności jak opisane – przytrzymaj przycisk zasilania i być może to wystarczy, a laptop wystartuje.

laptop przestał działać

Przyczyną może być rozładowana bateria laptopa

Jest to błahy powód, który jak się okazuje dość często, staje się winowajcą tego, że nasz sprzęt nie chce się włączyć. Wystarczy zapomnieć o podłączeniu kabla zasilającego i nie zauważyć komunikatu o niskim poziomie baterii. Mamy wówczas gotowy, dosłownie prozaiczny powód awarii. Bateria po prostu się rozładowała.

Sprawdzić to możemy, podłączając zasilacz do laptopa (oczywiście zasilacz musi być podpięty do prądu). Jeżeli laptop się uruchomi, wszystko jest w porządku.

Uszkodzona bateria

Czasami po podłączeniu zasilacza komputer wystartuje, a kiedy się go odłączy, nagle się wyłącza. Przyczyną będzie uszkodzona bateria, bądź całkowicie wyeksploatowana. W takim przypadku nie ma innego wyjścia, jak zakupić nową. Oczywiście można korzystać z komputera cały czas na podłączonym kablu zasilacza, lecz rozwiązanie to jest mniej wygodne.

Problemy z zasilaczem

Problemy z zasilaniem nie muszą być ukierunkowane jedynie w stronę baterii. Dotyczyć mogą samego zasilacza, jak i kabla, który się do niego podłącza. W celu zweryfikowania stanu obydwu rzeczy należy sprawdzić najpierw wizualnie, czy np. zasilacz, bądź szczególnie kabel nie jest gdzieś uszkodzony (np. mogło nastąpić przerwanie kabla, czy przecięcie).

Problem może leżeć też w gnieździe zasilania komputera. Do tego podłącza się kabel zasilacza – zwróćmy uwagę np. na to, czy gniazdo laptopa nie jest zbyt luźne.

Dobrze jest jeszcze spojrzeć na wtyczkę zasilacza – czasami zdarza się, że używamy nieoryginalnego produktu, a nawet o tym nie wiemy. Przez taki fakt, dochodzi często do przepalania się wtyczki, głównie przez działanie wysokich temperatur.

Jeżeli dojdzie do jakiejkolwiek sytuacji, jak opisane wyżej, zostaje wymiana zasilacza, bądź kabla. Najlepiej na oryginalny, dedykowany do naszego laptopa.

Laptop włącza się, lecz jest czarny ekran

Problem, jak opisany jest połowiczy, gdyż sprzęt teoretycznie się uruchamia, ale na ekranie nic nie zobaczymy. Wówczas pod uwagę należy wziąć kilka możliwości awarii.

Awaria karty graficznej

Jeżeli po włączeniu komputera na ekranie nie ma obrazu, świadczyć to może o uszkodzonej karcie graficznej. Usterka ta niestety występuje w laptopach. Co gorsza, awaria ta jest poważna i nie obejdzie się bez ingerencji serwisu laptopów. Najprawdopodobniej potrzebna będzie wymiana karty graficznej.

Aby upewnić się, że brak startu obrazu w laptopie to na pewno wina karty grafiki, warto sprawdzić dany fakt na zewnętrznym monitorze podłączonym do laptopa. Jeżeli nadal nic się nie wyświetli, mamy odpowiedź. Jeżeli jednak obraz się pojawi, przyczyna będzie leżeć gdzie indziej, o czym przeczytasz poniżej.

Uszkodzona matryca, taśma matrycy

Ekran laptopa wyposażony jest w wiele elementów, które mogą się popsuć. Zaistnienie sytuacji, jak opisana wyżej, czyli start podzespołów, lecz brak obrazu na ekranie, może świadczyć o awarii matrycy, lub taśmy matrycy. Elementy te są wymienialne. Czasami też może dojść do uszkodzenia podświetlenia matrycy – efekt jest wtedy taki, że obraz jest widoczny, ale będzie bardzo ciemny.

Laptop nie chce się włączyć – być może uszkodzona jest płyta główna

Niestety taka awaria jest już bardzo poważna, a zarazem kosztowna. Do najczęstszych powodów usterek płyty głównej należą:

  • przepięcia w sieci elektrycznej,
  • zalanie laptopa,
  • przegrzanie sprzętu przez np. zasłonięte otwory wentylacyjne, czy zanieczyszczenia (kurz).

W zaistniałym przypadku zazwyczaj zostaje jedynie wymiana elementu.

Problemy pochodzące od dysku twardego

Jest to kolejna awaria, przez którą może dojść do tego, że nasz laptop nie chce się włączyć. Co gorsza, często awaria dysku twardego wiąże się z utratą danych na nim zapisanych. Zatem w jaki sposób można rozpoznać, że laptop nie chce się włączyć przez uszkodzony dysk twardy?

  • Z okolic, gdzie zamontowany jest dysk twardy, dochodzą dziwne odgłosy (buczenie, zacinanie się, zgrzyty, czy piski) i laptop nie startuje, lub zaraz po starcie się zawiesza.
  • Po naciśnięciu włącznika wcale nie słychać, aby dysk twardy startował.

Ponownie zostaje jedynie wymiana elementu na nowy. Warto również wspomnieć o pamięci RAM. Otóż jeżeli laptop nie chce się uruchomić, należy sprawdzić pamięć RAM, bo tu też może leżeć przyczyna awarii. Jest to element, który również się uszkadza.

Inne przyczyny braku reakcji laptopa na włączanie

Niekiedy również przyczyny mogą leżeć w oprogramowaniu, gdzie problem ten czasami można rozwiązać poprzez BIOS, lub instalacje nowego systemu operacyjnego.

W jeszcze innych przypadkach problemem mogą być uszkodzenia mechaniczne, czy zalania laptopa.

Czasami nawet, komputer przestanie działać, gdyż zostanie zainfekowany przez wirusy, dlatego tak ważny jest dobry program antywirusowy.

Co zrobić w przypadku awarii

Jeżeli sami nie posiadamy odpowiedniej wiedzy, najlepiej nie zabierać się za poważniejsze naprawy, aby nie jeszcze bardziej nie pogorszyć sytuacji. Wówczas skupmy się jedynie na sprawdzeniu zasilania i baterii, bo jak już wiadomo, nawet tak błahe powody mogą być przyczyną problemu.

Najlepszym rozwiązaniem jednak będzie wizyta w serwisie komputerowym. W takim miejscu rozmaitych napraw laptopów dokonują specjaliści, którzy szybko zdiagnozują problem z uruchomieniem laptopa.

Podsumowanie

Jeżeli próbujesz włączyć laptop, ale nic się nie dzieje – jak widać przyczyn tego problemu może być sporo. Czasami są to prozaiczne powody, jak uszkodzony włącznik zasilania, bateria, czy zasilacz. Niekiedy jednak dochodzić może do awarii układu graficznego, czy płyty głównej itp. Są to poważne awarie, jednak nadal możliwe do naprawy! W takich przypadkach najlepszą opcją będzie profesjonalna naprawa laptopa!

Zdjęcia: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*