Jak zwiększyć swoje bezpieczeństwo w sieci i zapobiec niepożądanym sytuacjom? Podpowiadamy

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Internet stał się integralną częścią codziennego życia prawie każdego z nas. Nie używamy przeglądarek tylko po to, aby coś sprawdzić, ale także po to, aby zainstalować aplikacje, na których udostępniamy swoje życie. Większość z nas osiada również bankowe konta online, na które czyha wiele hakerów. Ważne jest chronienie swoich wszystkich urządzeń i kont. Poznaj najważniejsze kwestie, które pozwolą Ci być bezpiecznym w Internecie.

Programy antywirusowe – najważniejsze wsparcie dotyczące bezpieczeństwa w sieci

Antywirus jest rodzajem oprogramowania, którego zadaniem jest wykrywanie, usuwanie, a na samym końcu blokowanie złośliwego oprogramowania, takiego jak: wirusy, trojany, ransomware i tak dalej. Skanują one pliki i treści pobierane z Internetu, w poszukiwaniu szkodliwego oprogramowania. Kiedy takowe znajdzie natychmiast je blokuje, jeszcze przed tym, jak zdąży ono zaszkodzić Twojemu komputerowi lub systemowi, czy wkraść się do ważnych i poufnych danych. Korzystanie z takiego oprogramowania jest niesamowicie ważne, ponieważ tworzy barierę ochronną, która broni komputer przed zagrożeniami czyhającymi w globalnej sieci internetowej. 

Na rynku istnieje oczywiście wiele programów antywirusowych, a ich skuteczność powiązana jest ściśle z potrzebami oraz preferencjami użytkownika. Do najbardziej popularnych zaliczamy:

  • Kaspersky Anti-Virus,
  • McAfee AntiVirus,
  • Norton AntiVirus,
  • AVG AntiVirus.

Ważne jest to, żeby wybrać program antywirusowy od rekomendowanego sprzedawcy i regularnie go aktualizować, żeby sprawiać sobie coraz większą barierę ochronną. Program taki należy sprawdzić, zapoznać się z opiniami, rankingami, ponieważ nie brakuje również oszustów w tym temacie. 

Sprawdź, jakie programy antywirusowe najbardziej zadowoliły internautów w 2022 roku: ranking antywirusów.

Trojan jako jedno z najgroźniejszych złośliwych oprogramowań

Trojan, znany także jako „trojan horse” lub, z tłumaczenia, „koń trojański”, jest jednym z najgroźniejszych i najczęściej używanych złośliwych oprogramowań. Przybiera on postać pliku lub aplikacji, dzięki czemu myli użytkownika ukrywając swoje prawdziwe zamiary. Trojany są bardzo często używane przez hakerów. Dzięki nim zyskują oni dostęp do komputerów, a w tym wszelkich plików oraz poufnych informacji. Kiedy już się w ich okolicy znajdą instalują inne złośliwe oprogramowanie, przypadkowo ransomware. Skuteczne oprogramowanie antywirusów może wykryć to złośliwe oprogramowanie. Informuje ono wówczas właściciela urządzenia o tym, że wykryło detekcję zagrożenia. Dzięki oprogramowaniom antywirusowym użytkownicy mogą na bieżąco unikać szkodliwych czynności niesionych przez oprogramowania złośliwe.

Trojan a urządzenia mobilne

Wirusy stanowią zagrożenie nie tylko dla komputerów, czy laptopów. Narażone są również urządzenia mobilne, telefony komórkowe, a nawet tablety. Istnieje oczywiście wiele oprogramowań antywirusowych, które sprawnie działać będą na urządzeniach mobilnych. Złośliwe oprogramowania, występujące na telefonie komórkowym, również mogą zaszkodzić jego użytkownikowi, także mogą wedrzeć się do wszelkich plików i poufnych danych, jak konto bankowe. Popularne oprogramowania antywirusowe na urządzenia mobilne to:

  • Kaspersky Mobile AntiVirus,
  • Norton Mobile Security,
  • AVG AntiVirus,
  • McAfee Mobile Security.

Zawodowe wykrywanie zagrożeń

Zagrożenia, które występują w sieci, urosły do tak znacznej rangi, iż zaczęto przyjmować ludzi na stanowiska pracy, które mają zajmować się ich usuwaniem. Praca taka polega na Cybersecurity, czyli bezpieczeństwie cybernetycznym. Dziedzina ta zajmuje się ochroną systemów i sieci oraz ochroną przed atakami hakerów, a także przed innymi zagrożeniami wyłaniającymi się z korzystania z technologii informatycznej. 

Fot.: rawpixel.com/pl.freepik.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*