Jak podkręcić procesor?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Procesor może działać szybciej bez dodatkowych inwestycji. CPU ma zazwyczaj trochę dodatkowego miejsca, które można wykorzystać np. żeby uzyskać wyższą liczbę klatek w grze czy szybsze renderowanie. Dowiedz się od nas, jak to zrobić!

Sprawdź, jakie masz części

Do najpopularniejszych procesorów należą produkty Intel i AMD. W przypadku pierwszej marki można bezpiecznie polepszyć parametry odmian z serii K i X. Przy innych rodzajach będzie to dość ryzykowne. Z kolei praktycznie wszystkie produkty AMD są dostosowane do modyfikacji osiągów. Dotyczy to zarówno układów Ryzen 5000, jak i starszych z serii FX.

Zacznij od wyczyszczenia komponentów

Ze względu na to, że overclocking CPU spowoduje wzrost temperatury, pierwszym krokiem powinno być usunięcie zabrudzeń z części. Warto wyczyścić filtry przeciwkurzowe na przednich wentylatorach, chłodnicę procesora i powierzchnię wewnątrz pokrywy sprzętu. 

Trzeba pamiętać przy tym, aby wyłączyć komputer i założyć opaskę antystatyczną. Nie powinno się też używać odkurzacza ze względu na możliwość gromadzenia się ładunków elektrostatycznych – lepszym rozwiązaniem będzie sprężone powietrze.

Overclocking CPU od Intela

CPU można podkręcić za sprawą BIOS-u Intel Extreme Tuning Utility (XTU). Pakiet oprogramowania został stworzony przez Intel i cechuje się stabilnym działaniem. Można go wykorzystać również do uzyskania wglądu w parametry i działanie procesora.

Na początku przez godzinę wykonuje się Stress Test. Jeśli CPU jest gorętszy niż 80°C, nie powinno wykonywać się overclockingu, a ulepszyć najpierw system chłodzenia. Niższa wartość umożliwia wykonanie podkręcenia.

Kolejny krok to otwarcie zakładki Advanced Tuning i sekcji Multipliers. Znajdujące się w niej mnożniki są równoznaczne z prędkością procesora. Przykładowo, współczynnik procesora x32 równa się częstotliwości turbo 3,2 GHz. 

Teraz trzeba podnieść wartość mnożnika o jeden punkt we wszystkich rdzeniach. Potem znowu sprawdzić stabilność podkręcenia ze Stress Testem, tym razem na 10 minut. Jeśli wszystko działa bezproblemowo, można znowu zwiększyć współczynnik procesora o jeden i powtórzyć test. Można robić tak do momentu, w którym Stress Test wykaże wynik negatywny. Wtedy konieczny jest powrót do wcześniejszego mnożnika.

Overclocking kończy się w momencie, kiedy Stress Test wykazuje prawidłową pracę komputera, a gry czy renderowanie zaspokaja potrzeby użytkownika.

Overclocking CPU od AMD

Efektywnym narzędziem do podkręcenia CPU AMD jest Master Utility dla Ryzen lub Overdrive dla starszych modeli. Pierwszy krok to Stress Test przez ok. 1 godzinę i ocena temperatury pracy – powinna być niższa niż 80°C. 

Następnie przechodzi się do oprogramowania, w przypadku MU trzeba włączyć tryb ręcznego sterowania i Basic View, który zawęża liczbę opcji. Kolejny krok to ustawienie prędkości zegara procesora – o 50MHz i kliknięcie opcji Apply & Test. 

Wtedy program podnosi częstotliwość pracy i ją testuje. Wartość można podnosić, jeśli CPU pracuje w odpowiedniej temperaturze do oczekiwanego punktu lub utraty stabilności działania komputera.

Czy warto podkręcić procesor?

Zdecydowanie warto podkręcić procesor, jeżeli chcesz korzystać z lepszej wydajności w trakcie rozgrywki, renderowania, kodowania czy wykonywania innych czynności. Stosując się do zaleceń producentów i korzystając z ich dedykowanego oprogramowania, można zrobić to w bezpieczny sposób. Dlatego warto spróbować!

Zdj. główne: Olivier Collet/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*