Jakich zmian w Windows 10 możemy się spodziewać w zaplanowanej na wiosnę 2021 najnowszej aktualizacji systemu Microsoftu?
Choć popularność frazy „Windows 11”, jaką użytkownicy internetu wpisują do wyszukiwarek, jest duża, nie spodziewaj się kolejnej iteracji systemu operacyjnego Microsoftu. Producent wielokrotnie zapewniał, że Windows 10 będzie ostatnią jego wersją. Jednocześnie oferuje regularne wsparcie w postaci comiesięcznych poprawek bezpieczeństwa, a także dwukrotnie w ciągu roku znacząco go aktualizuje.
W lutym tego roku na swojej stronie John Cable, wiceprezydent i Program Manager Windowsa zapowiedział kolejny update Windows 10, tym razem do wersji 21H1. W skierowanej do użytkowników systemu notce możemy przeczytać, że firma robi wszystko, aby zapewnić jak najlepszy komfort korzystania z jej produktu. Z informacji podanych przez Microsoft, jego nowy system operacyjny zostanie udostępniony publicznie w czerwcu 2021 roku.
W oświadczeniu firma informuje, że wsłuchała się w głosy użytkowników i poprawiła te funkcje, na których im najbardziej zależało. Ulepszone zostało m.in. bezpieczeństwo i zdalny dostęp. Spekuluje się, że przewidziany na pierwszą połowę roku update może być dopiero przystawką do wspomnianej przez kierownictwo jesienią zeszłego roku aktualizacji UI o nazwie Sun Valley.
Wpis Microsoftu na blogu zapowiada wsparcie multikamer dla Windows Hello, czyli uwierzytelniania wieloskładnikowego, pozwalającego zalogować się do komputera jednym spojrzeniem, za pomocą kodu pin lub odcisku palca, bez konieczności wpisywania hasła. Najnowsza aktualizacja pozwoli na użycie kamerki zewnętrznej o lepszym kącie widzenia i wyższej jakości, zamiast tej wbudowanej w laptopie.
Udoskonalony zostanie program Windows Defender Application Guard, który otrzyma opcję uruchamiania przez administratorów w trybie izolowanego kontenera. Zwiększy to wydajność i wzmocni bezpieczeństwo oraz zoptymalizuje czas otwierania dokumentów. Poprawka usprawni również obsługę pracy zdalnej.
W celu dalszej poprawy wydajności pracy zdalnej, której znaczenie znacząco wzrosło od czasu wybuchu pandemii, aktualizację otrzyma też Windows Management Instrumentation (WMI) Group Policy Service (GPSVC), który składa się z zestawu rozszerzeń, pozwalających monitorować wydajność poszczególnych komponentów.
Użytkownicy systemu Microsoftu będą mogli cieszyć się zapowiadaną w styczniu 2021 roku zakładką „wiadomości i zainteresowania”. Będzie to najbardziej widoczna zmiana wizualna systemu. Funkcja ta będzie dostępna nie tylko dla urządzeń z zainstalowaną aktualizacją 21H1. Choć korzystający z wersji 2004 i 20H2 będą mogli uzyskać dostęp do widżetu, data jego wprowadzenia dla tych wersji systemu nie została podana.
Jeżeli korzystasz z Windowsa 10 w wersji 2004 lub 20H2 i zdecydujesz się na aktualizację systemu do nowego wydania, będziesz miał możliwość szybkiej instalacji, gdyż będzie ona dostarczona jak comiesięczny update. Jeżeli jesteś użytkownikiem prywatnie lub komercyjnie korzystającym z systemu Windows 10 w wersjach wcześniejszych niż aktualizacja z maja 2020 r. (wersja 2004), proces aktualizacji będzie działał podobnie jak dotychczasowe aktualizacje systemu Windows 10. Microsoft oferuje wszystkim edycjom Windowsa 10 w wersji 21H1 pełne wsparcie techniczne przez okres 18 miesięcy.