Dlaczego warto kupić dysk zewnętrzny?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Posiadanie przenośnej bazy danych niewątpliwie jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla tych, którzy w pracy muszą zapisywać duże ilości danych. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w dysk zewnętrzny? Na co warto przy tym zwracać uwagę?

Dysk zewnętrzny, czyli co?

Nazwą tą określamy pamięć podobną do tej, którą komputer posiada wewnątrz obudowy, tylko zdolną do podpięcia do dowolnego urządzenia. Dysk zewnętrzny przypięty do komputera zachowuje się tak, jakby był kolejnym wbudowanym dyskiem. Możemy więc bez problemu zapisywać na nim dane. 

HDD i SSD – dwa rodzaje dysków

Już sam wybór konkretnego rodzaju dysku daje nam większe lub mniejsze korzyści w późniejszym użytkowaniu:

  • Dysk HDD to wersja talerzowa. Jest w stanie pomieścić duże ilości informacji, ale ma też duże wady. Podstawową jest podatność na uszkodzenia mechaniczne – łatwo jest go zarysować, co wynika ze sposobu działania poszczególnych jego części. Ulega też niekiedy przegrzaniu i działa dosyć głośno.
  • Dysk SSD jest elementem wyposażenia wielu nowszych komputerów. Powstał w oparciu o technologię flash. Jest szybszy i cichszy od dysku HDD. W przeciwieństwie do niego nie posiada części ruchomych, w związku z czym jest bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Często ma jednak mniejszą pojemność.

Dysk zewnętrzny zwiększa pamięć komputera

Wielu z nas osobiście przytrafiła się sytuacja, że zakupiony komputer okazał się mieć jednak zbyt małą wbudowaną pamięć wewnętrzną jak na nasze potrzeby. Problem jest stosunkowo niewielki, gdy możliwe jest zamontowanie kolejnego dysku np. wewnątrz jednostki centralnej PC. Gorzej, jeśli np. w naszym laptopie nie ma już miejsca na przeróbki i udoskonalenia. Wówczas przydaje się właśnie dysk zewnętrzny, który szybko i w dużym zakresie zwiększa pamięć komputera. Dodatkowo nie musimy ponosić kosztów serwisowania – wszystko jest proste i możliwe do wykonania w domu.

Dzięki dyskowi zewnętrznemu możemy łatwo przechowywać duże ilości danych

Przenoszenie danych na niewielkich fizycznie i objętościowo pendrive’ach nie jest ani wygodne, ani do końca bezpieczne. Inwestując w dysk zewnętrzny, możemy pokusić się o transport całych gigabajtów pamięci w dogodny sposób. Małe jest również prawdopodobieństwo, że przez roztargnienie zgubimy gdzieś tak duży przedmiot.

Dysk zewnętrzny a kopia zapasowa 

Obecnie przechowywanie bardzo ważnych dla nas plików wyłącznie na jednym urządzeniu jest anachroniczne i niebezpieczne. W ten sposób pliki są podatne np. na cyberataki. Poza tym istnieje możliwość, że urządzenie, na którym je posiadamy ulegnie nieodwracalnej awarii lub zostanie skradzione. Znaczącym ubezpieczeniem od takich przykrych ewentualności będzie przechowywanie kopii zapasowej właśnie na dysku zewnętrznym.

Dyski zewnętrzne dla graczy. Czy warto?

Z pewnością jako dyski zewnętrzne dla graczy lepiej sprawdzą się nośniki SSD. Oczywiście ważna jest ich stosunkowo mniejsza awaryjność i podatność na mechaniczne urazy, ale podstawową zaletą takich produktów jest szybkość ich pracy. W perspektywie gracza możliwość bardzo szybkiego kopiowania dużych ilości pamięci jest niezwykle ważna.

Bardzo cenną funkcją, jaką zdolny jest wypełniać dysk zewnętrzny SSD dla graczy, będzie zrobienie z niego przenośnej biblioteki gier. Kilkadziesiąt tytułów na jednym małym dysku zamiast wielu opakowań z grami – to zdecydowanie kusząca propozycja. 

Na jakie parametry zwrócić uwagę przy wyborze?

Decydując się na zakup dysku zewnętrznego HDD lub SSD powinniśmy wziąć pod uwagę szereg parametrów. Do najważniejszych z nich będą należały: 

  • pojemność: do 500 GB dla osób, które nie zapisują wielkich ilości danych i powyżej 2 TB np. dla grafików,
  • wielkość nośnika: najczęściej kupowane są lekkie i ciche urządzenia 2,5 cala lub cięższe, głośniejsze i bardziej wytrzymałe 3,5 cala,
  • dodatkowe wyposażenie np. czujniki wstrząsów,
  • prędkość zapisu i odczytu danych,
  • sposób zasilania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*