Edytowanie PDF – jak to zrobić?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

PDF, czyli Portable Document Format został stworzony przez firmę Adobe Systems prawie 30 lat temu. Przez ten czas stał się bezpłatną specyfikacją, umożliwiającą wyświetlanie tego samego pliku w tej samej postaci na różnych czytnikach i na różnych systemach. 

Dzisiaj jest powszechnie stosowanym formatem obsługi dokumentów tekstowych na całym świecie, ponieważ każdy użytkownik może go wyświetlić w niezmienionej formie na dowolnym urządzeniu. Czasami jednak sytuacja wymaga od nas modyfikacji pliku PDF.

Najłatwiej zrobić to na komputerze

Prawdopodobnie nie będzie to niespodzianką, ale obsługa i edycja tekstów najsprawniej odbywa się na komputerze bądź laptopie. Mając do dyspozycji duży ekran i klawiaturę, możemy bez trudu nanieść wszystkie niezbędne poprawki.

1. Prosta obsługa w zainstalowanym edytorze tekstu

Jeśli posiadamy pakiet Microsoft Office z zainstalowanym programem Word, wystarczy włączyć interesujący nas plik PDF i zezwolić na zmianę formatu na doc. lub docx. Po zakończonej pracy musimy jedynie z powrotem zapisać go w formacie PDF. Takiej operacji możemy dokonać także na darmowym pakiecie biurowym LibreOffice. Ten sposób nie jest idealny, ponieważ może spowodować, że niektóre z elementów naszego tekstu „porozjeżdżają się”.

2. Specjalny program od Adobe

Chyba każdy z nas posiada na swoim komputerze Adobe Acrobat Reader – najczęściej stosowany program do obsługi plików PDF. Niestety, jego darmowa wersja pozwala jedynie na odczyt dokumentu. Jeśli chcemy dokonać edycji, należy zakupić Adobe Acrobat DC. Niezwykle intuicyjne w obsłudze narzędzie umożliwia proste i szybkie edytowanie PDF bez konieczności zmiany formatu pliku.

3. Darmowe strony internetowe

W sieci bez problemu znajdziemy bezpłatne serwisy, które udostępniają opcję edytowania pliku PDF online. Po wejściu na taką stronę wybieramy interesujący nas dokument z dysku komputera i przechodzimy do edycji. Później możemy dokonać zapisu zmienionej postaci. Należy jednak zawsze sprawdzić, czy jest to zaufany serwis oraz czy nie zostawia znaku wodnego.

4. Dokumenty Google

Ciekawym rozwiązaniem jest edycja pliku PDF w Dokumentach Google. Potrzebny nam tekst należy przesłać najpierw na Dysk, a później kliknąć na niego prawym przyciskiem myszy i wybrać opcję Otwórz w → Dokumenty Google. Bezpłatna platforma jest wyposażona we wszystkie potrzebne narzędzia, jednak w niektórych przypadkach utracimy oryginalne formatowanie.

Na urządzeniu mobilnym też się da

Obsługa dużych plików tekstowych na telefonie z małym ekranem może być trudna, jednak czasami musimy nanieść kilka szybkich poprawek, nie mając dostępu do komputera. O ile najdroższe modele smartfonów z Androidem często są wyposażone we wbudowane aplikacje do edycji PDF, tak tańsze modele nie zawsze posiadają takie funkcje. Jak sobie wtedy poradzić?

1. Z pomocą przychodzi Sklep Play

W popularnym serwisie z grami i aplikacjami istnieje wiele darmowych programów pozwalających na skorygowanie naszych dokumentów. Popularnym rozwiązaniem jest, np. Xodo PDF, który pozwala na czytanie, podpisywanie oraz udostępnianie PDF-ów. Możemy także dodawać komentarze i wypełniać formularze.

2. Na iOS trochę gorzej

Użytkownicy iPhonów oraz iPadów muszą liczyć się z tym, że za programy umożliwiające edytowanie plików PDF będą musieli zapłacić. Pomimo tego, że niektóre aplikacje są do pobrania za darmo, to zazwyczaj trzeba zapłacić za dodatkową funkcję. Polecanym płatnym narzędziem jest iAnnotate 4, który posiada wszystkie niezbędne elementy do obsługi PDF-ów.

3. Darmowe serwisy internetowe

Edytowanie plików PDF online jest dostępne także za pośrednictwem urządzenia mobilnego. Jeśli nie chcesz pobierać dodatkowych programów, możesz skorzystać z darmowych edytorów internetowych.

Zdjęcie główne: Vlada Karpovich/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*