Fotowoltaika będzie bardziej inteligentna. Dlaczego?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Panele fotowoltaiczne stają się coraz popularniejsze, jednak producenci nadal pracują nad ich rozwojem. Jakie nowe rozwiązania pojawią się w najbliższym czasie na rynku?

Ogniwa HJT – skuteczniejsza alternatywa dla ogniw PERC

Aktualnie standardowym rozwiązaniem stosowanym przy produkcji paneli fotowoltaicznych są ogniwa PERC, które są wyposażone w specjalną warstwę refleksyjną zapewniającą dodatkową produkcję energii z promieni słonecznych. Stale trwają jednak prace nad jeszcze sprawniejszymi rozwiązaniami – należy do nich m.in. technologia wielozłączowa HJT. Jej głównym wyróżnikiem jest zastosowanie amorficznej warstwy krzemowej o podobnym zadaniu, co PERC, jednak ze względu na inny rodzaj zastosowanych materiałów ich wydajność jest jeszcze wyższa.

Systemy HJT są obecnie testowane przez wielu producentów ogniw, w tym chińską firmę Longi. Wyniki są bardzo obiecujące – według najnowszych pomiarów ich wydajność wynosi 26,56% (z zastosowaniem indu) lub 26,09% (z materiałami zastępczymi). To znacznie wyższa wartość niż aktualny rekord, który wynosi 22,8%. Co więcej, chińska firma podaje, że nowe rozwiązanie może bardzo szybko trafić do masowej produkcji, co przełoży się na liczne korzyści dla użytkowników fotowoltaiki.

Zdj. główne: ulleo/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*