Jak chłodzić komputer?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Dodatkowe chłodzenie komputera zapewnia bezpieczeństwo najważniejszych podzespołów i pozwala na wydajną pracę. Warto się nad nim zastanowić, gdy intensywnie korzystamy z naszego sprzętu. 

Same „wiatraki” wystarczą?

Wielu z nas przy zakupie swojego pierwszego komputera stawia przede wszystkim na moc obliczeniową procesora i karty graficznej, wielkość dysku oraz pamięci RAM czy rozdzielczość ekranu.

W większości przypadków zdajemy się na system chłodzenia, który zapewniają producenci. Największe marki wykorzystują w swoich produktach całkiem przyzwoite układy wentylatorów. Tak długo, jak nie jesteśmy wymagającymi graczami, a nasz komputer używany jest przede wszystkim do surfowania po sieci czy oglądania filmów i seriali, śmiało możemy zaufać gotowym zestawom.

Jeżeli natomiast komputer wykorzystujemy zawodowo m.in montując profesjonalne filmy, obrabiając zdjęcia czy po prostu chcemy wykorzystać w pełni możliwości najnowszych gier, warto postawić na dodatkowe chłodzenie. Należy pamiętać, że w pecetach najbardziej nagrzewa się procesor i karta graficzna, czyli najważniejsze części naszego sprzętu. 

Na szczęście w przypadku karty graficznej fabryczne chłodzenie jest na tyle wystarczające, że rzadko słyszy się o jego przeróbkach. Jeśli chodzi o procesor, to w przypadku intensywnego użytkowania, chłodzenie powietrzem, za pośrednictwem wbudowanych wentylatorów może nie wystarczyć.

Jak nie wentylatory, to co? 

Najczęściej możemy spotkać dwa rodzaje systemów chłodzenia, którymi możemy rozbudować nasz sprzęt: chłodzenie powietrzem i chłodzenie cieczą. Oczywiście oba mają swoje wady i zalety. Poniżej przybliżymy Wam te rozwiązania:

Chłodzenie powietrzem 

Polega przede wszystkim na wykorzystaniu wentylatorów, których pracę wspomaga podłączony radiator. To on odpowiada za rozproszenie ciepła na większej powierzchni. Jeśli zdecydujemy się na system chłodzenia powietrzem, warto zwrócić uwagę na wielkość łopatek wentylatora (im większe, tym lepsze).

W tym przypadku warto sugerować się ceną. Niestety najtańsze wentylatory produkowane są z najgorszych podzespołów i bardzo szybko możemy spodziewać się awarii. To samo dotyczy radiatora. Do produkcji tańszych urządzeń używa się metali o gorszych właściwościach przewodzących. Należy również pamiętać, że systemy chłodzenia bardzo szybko się brudzą i trzeba je często czyścić. Oprócz tego niektórym użytkownikom może przeszkadzać głośność wentylatorów, szczególnie gdy przechodzą one na najwyższe obroty.

Chłodzenie cieczą 

Należy do jednych z najdroższych systemów. Polega on na wykorzystaniu bloku wodnego, który będzie przejmować ciepło danego podzespołu, a podłączona do niego chłodnia zadba o odpowiednią temperaturę cieczy.

W przypadku tego rozwiązania należy liczyć się z tym, że będziemy potrzebować znacznie więcej miejsca w obudowie niż w przypadku poprzednika. Niestety poprzez wykorzystanie bardziej skomplikowanej technologii, cena będzie sporo wyższa, niż w przypadku użycia wentylatorów. 

Podsumowując, przy wyborze chłodzenia do naszego komputera PC musimy przede wszystkim kierować się tym, jak nasz sprzęt będzie wykorzystywany. Jeśli będziemy wyciskać z niego siódme poty, warto zainwestować w dobre chłodzenie. Za najdroższe i zarazem najlepsze systemy chłodzenia powietrznego zapłacimy ok. 500 zł. W przypadku chłodzenia cieczą, na najlepszy system będzie trzeba wydać nawet trzy razy więcej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*