Jakie są rodzaje magnesów?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Magnetyzm to jeden z najistotniejszych obszarów fizyki, który towarzyszy nam każdego dnia. Choć często nie zdajemy sobie z tego sprawy, magnesy obecne są w wielu przedmiotach codziennego użytku. Co warto wiedzieć o magnesach? Jakie są ich rodzaje? Odpowiedzi na te i inne pytanie dotyczące magnesów znajdziesz w tym artykule!

Magnetyzm – definicja

Mówiąc o magnesach, nie można pominąć samego zjawiska magnetyzmu. Według definicji magnetyzm to nic innego jak dział fizyki zajmujący się oddziaływaniami magnetycznymi materiałów magnetycznych i magnesów oraz przewodników z prądem. Dokładne zrozumienie tej definicji pomoże nam na bliższe poznanie działania magnesów.

Magnesy

Magnes to natomiast nic innego jak kawałek metalu, który przyciąga inne metale. Do wytwarzania magnesów najczęściej wykorzystuje się tak zwane materiały ferromagnetyczne, do których zalicza się przede wszystkim stopy żelaza i niklu, kobalt, gadolin oraz dysproz. Należy także pamiętać, że nawet najsilniejszy magnes nie będzie w stanie przyciągać wszystkich metali. Do metali, które pozostają odporne na działanie magnesu zaliczane, są: miedź, złoto, srebro oraz ołów.

Rodzaje magnesów

Warto także wiedzieć, że możemy wyróżnić dwa rodzaje magnesów, mianowicie magnesy stałe oraz elektromagnesy. 

Magnesy stałe

Magnesy stałe zawierają kombinację metali. Są one zbudowane z materiałów, które wykazują najsilniejsze i najbardziej stałe przyciąganie. Możemy podzielić je na:

  • magnes neodymowy, czyli najsilniejszy spośród magnesów stałych, wykonany z neodymu, żelaza oraz boru
  • magnes ferrytowy
  • magnes alnico
  • magnes na bazie metali ziem rzadkich 

A gdzie takie magnesy stałe znajdują zastosowanie? Przede wszystkim stosuje się je w wielu urządzeniach i przyrządach o specjalistycznym zastosowaniu takich jak kompas, filtry oleju, separatory czy sprzęgła magnetyczne. 

Elektromagnesy

Elektromagnesy natomiast to magnesy, w których pole magnetyczne jest wytwarzane przez prąd elektryczny. Zazwyczaj mają one postać drutu owiniętego cewką. Prąd płynący przez ten drut wytwarza pole magnetyczne, które jest skoncentrowane w otworze oznaczającym środek cewki. Należy jednak pamiętać, że pole magnetyczne w przypadku elektromagnesów znika po wyłączeniu prądu. Gdzie stosuje się elektromagnesy? Na przykład w silnikach, głośnikach, generatorach, przekaźnikach, a także w dyskach twardych.

Fot.: Dan Cristian Pădureț/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*