Linux – najważniejsze zalety środowiska

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Linux to często pomijany i niedoceniany system operacyjny, na którym pracują jedynie nieliczni. Ma on jednak wiele zalet, które sprawiają, że nowi użytkownicy wybierają go na swój główny system, na którym pracują, grają czy po prostu spędzają wiele godzin. 

Czas poznać zalety systemu operacyjnego Linux i dowiedzieć się, dla kogo stworzone jest to środowisko. Może jesteś osobą, która powinna sama przesiąść się na ten system?

Bezpłatność – istotny argument dla wielu

Przez ostatnie lata alternatywy dla systemu operacyjnego Linux zrobiły się bardzo drogie. Zakup urządzenia przykładowo z systemem Windows łączy się z potrzebą dodatkowego wydatku na poziomie kilkuset złotych. Dla wszystkich, którzy nie chcą płacić za system operacyjny, dostępny jest właśnie Linux. To system w pełni bezpłatny, który nie ma żadnych ukrytych opłat. Linux działa na licencji GPL, dzięki czemu można bez problemu pobierać go i instalować na każdym komputerze.

Otwartość kodu źródłowego – dobry system dla programistów

Z systemu operacyjnego Linux często korzystają programiści. Dlaczego? Linux to system typu open source. Nazywa się go otwartoźródłowym, ponieważ jego kod jądra jest dostępny dla każdego. Wszyscy zainteresowani mogą swobodnie poruszać się po nim, wprowadzać zmiany, poprawki czy modyfikacje. System Linux dla programistów może być rajem, w którym bezpłatnie mogą oni testować swoje umiejętności. Co ważne, usprawnienia wykonywane przez poszczególnych użytkowników mogą być wprowadzane w życie, dzięki czemu system Linux z dnia na dzień jest jeszcze lepszy.

Wielozadaniowość systemu operacyjnego – szybkość i wydajność godna podziwu

Ogromny plus dla programistów oraz dla wszystkich użytkowników, którzy potrzebują niezawodnego sprzętu. System operacyjny Linux jest wielozadaniowy, co oznacza, że można na nim wykonywać wiele zadań jednocześnie, bez spadku szybkości działania. Jak działa to w praktyce? Linux umożliwia jednoczesne aktualizowanie plików, wykonywanie kopii źródłowych, przesyłanie danych, oglądanie ulubionego serialu i pracowanie na wymagających aplikacjach czy programach. W trakcie wszystkich tych aktywnych zadań Linux nadal będzie działał sprawnie i bez żadnych niepotrzebnych spadków szybkości.

Bezpieczeństwo – specjalna architektura chroniąca przed atakami

Bardzo ważnym elementem Linuxa jest jego specjalna architektura, która sprawia, że system ten jest znacznie bezpieczniejszy niż Windows. Linux stworzony jest tak, aby zapora systemu znajdowała się w jego jądrze. Dzięki takiemu układowi zapewnia się mniejszą podatność na ataki hakerskie.

Umożliwia to bezpieczne przechowywanie na komputerze wrażliwych danych, których nie powinno udostępniać się kolejnym osobom. Z systemem operacyjnym Linux można czuć się bezpiecznie. Co istotne, każdy program przed otwarciem wymaga hasła, dzięki czemu całość jest niezwykle dobrze zabezpieczona przed dostaniem się w ręce osób niepowołanych.

Kompatybilność – bezproblemowe połączenia z różnymi urządzeniami

System Linux bez problemu łączy się z wieloma urządzeniami peryferyjnymi. Wystarczy podpiąć je do komputera, aby Linux szybko je odczytał i umożliwił ich pracę. Dzięki temu nie tylko bez problemu można łączyć urządzenia, lecz także w sprawny sposób wymieniać dane, np. z telefonami, drukarkami czy tabletami. Co ważne, nie trzeba do tego żadnych dodatkowych sterowników czy aplikacji.

Zdj. główne: Lukas/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*