Przeciwdziałanie praniu pieniędzy, czyli na czym polega procedura AML?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis
Przeciwdziałanie praniu pieniędzy, czyli na czym polega procedura AML?

Materiał zewnętrzny

Inne

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Kwestię tzw. „prania pieniędzy” i finansowania terroryzmu reguluje w Polsce konkretna ustawa. Zgodnie z nią instytucje i organizacje zatrudniające osoby zawodowo zajmujące się przeciwdziałaniem takim procederom, muszą zapewnić im stosowne przeszkolenie. Jak przebiegają szkolenia AML i kto powinien wziąć w nich udział? Sprawdź, czy zapisy ustawy dotyczą również Ciebie!

AML, czyli co?

AML (z ang. Anti Money Laundering) to, mówiąc kolokwialnie, przeciwdziałanie praniu brudnych pieniędzy. Próby ukrywania pochodzenia środków finansowych uzyskanych nielegalnie, które dopuszcza się do oficjalnego obiegu, zdarzają się często. Zdecydowano zatem o wprowadzeniu konkretnych procedur przeciwdziałania im.

Ustawa o z dnia 1 marca 2018 r. o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu wyraźnie określa, kto powinien przejść specjalistyczne szkolenia z zakresu AML, aby jego działanie było skuteczne.

AML – szkolenie obowiązkowe dla wybranych

Czujne powinny być te firmy czy organizacje, które ustawodawca uznał na „instytucje obowiązane”. Lista takich podmiotów jest bardzo precyzyjna i znajdują się na niej m.in.:

  •  banki,
  •  instytucje udzielające pożyczek i kredytów,
  • kantory stacjonarne i online,
  • fundusze inwestycyjne,
  • instytucje ubezpieczeniowe,
  •  firmy udzielające leasingu,
  • zakłady ubezpieczeń,
  • pośrednicy nieruchomości,
  • biura rachunkowe,
  • przedsiębiorcy zajmujący się grami losowymi, zakładami sportowymi, grami na automatach itp.

W niektórych przypadkach do odbycia szkoleń zobowiązani są również notariusze, adwokaci czy doradcy podatkowi. W ograniczonym zakresie przeszkolić muszą się także organizacje czy przedsiębiorcy, którzy przyjmują płatności gotówkowe o wartości wartość równej lub wyższej niż równowartość 10 000 EUR (zarówno w obrębie jednej operacji, jak i kilku powiązanych ze sobą) albo same ich dokonują.

Aby skutecznie realizować politykę AML szkolenie należy zapewnić wszystkim tym, którzy mają być w nią zaangażowani.

Czego spodziewać się na szkoleniu AML?

Firmy organizujące tego typu szkolenia dbają o to, aby ich program był merytoryczny, zgodny z wymogami prawnymi i realnie wpływał na postawę oraz zachowania pracowników zaangażowanych w politykę AML. W trakcie spotkania w przystępnej formie przekazuje się im niezbędną wiedzę, ale zaprasza także do sprawdzenia swoich kompetencji w praktyce. Na konkretnych przykładach wykładowcy omawiają najczęstsze błędy i wskazują pożądane reakcje.

Zagadnienia z kręgu AML dotyczą takich dziedzin jak księgowość, finanse, ubezpieczenia czy pośrednictwo nieruchomości. Celem szkoleń AML jest nauka praktycznego rozpoznawania podejrzanych okoliczności i wypracowanie odpowiednich reakcji na nie.

Gdzie realizować szkolenia AML?

Dziś szkolenia AML są szeroko dostępne w formie online. To znacznie ułatwia uczestniczenie w nich osobom, które są zobowiązane je odbyć. Tego typu kursy w formule zdalnej proponuje m.in. LegalGeek. Znalezienie odpowiedniego terminu szkolenia czy charakteru zajęć dopasowanego do potrzeb nie stanowi więc obecnie problemu. Jego zakres można także dostosować do typu działalności konkretnej instytucji.

Pamiętaj: każdy kurs AML musi być zgodny z wymogami prawnymi. Warto więc podjąć go u sprawdzonego partnera. Przed zapisaniem się na zajęcia upewnij się też, że po ich zakończeniu każdy uczestnik otrzyma potwierdzenie tego faktu. Powinno ono przyjąć formę imiennego certyfikatu.

Nieważne, czy zdecydujesz się na e-learning, czy na stacjonarne szkolenie AML – każde z nich to okazja do pracy nad rozpoznawaniem podejrzanych podmiotów i transakcji zarówno w teorii, jak i w praktyce.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*