Od prawidłowego działania procesora zależy bardzo wiele czynników, jednak coraz częściej są wykorzystywane w kontekście kryptowalut. Najmocniejsze z nich stanowią ważny element zarobku wielu osób.
Zanim przejdziemy do wyjaśnienia tego, dlaczego układ AMD Thread Ripper PRO 3000 jest tak drogi, należy dokładnie przyjrzeć się jego specyfikacji technicznej, ponieważ w tym tkwi sedno tematu. Firma Advanced Micro DEVICE (ADM) wprowadziła procesory AMD Thread Ripper PRO 3000 już w zeszłym roku; co wpłynęło na to, że dopiero teraz zostały udostępnione do szerokiej sprzedaży? Na początku te komponenty były oferowane wyłącznie firmom, które składały gotowe stacje robocze. Aktualnie procesor AMD Thread Ripper PRO 3000 można kupić już w zwykłym sklepie, jednak jego cena jest niemal astronomiczna, jak na komponent.
Sam produkt został zaprojektowany tak, aby spełnić oczekiwania i wymagania, jakie stawiają profesjonalne stacje robocze. To właśnie w nich największą rolę odgrywa liczba rdzeni, pojemność, przepustowość pamięci RAM oraz obsługa dodatkowych interfejsów. Procesory AMD Thread Ripper PRO z serii 3000 zostały wyposażone w liczbę rdzeni od 12 do 64 z liczbą wątków na poziomie od 24 do 128. Wyróżniają się taktowaniem na poziomie od 4,0 do 2,7 GHz, a także boostem na pułapie od 4,3 do 4,2 GHz. Te modele otrzymały m.in. pamięć L2 64 × 512 kb oraz L3 256 MB. Procesory są również wyposażone w kontroler pamięci RAM 8 × DDR4 – 3200 RDIMM, LRDIMM oraz UDIMM i TDP na poziomie 280 W.
Ten zakres dotyczy czterech modeli, które mieszczą się w tych parametrach, czyli PRO 3885WX, 3975WX, a także 3955WX i 3945WX. Wielu specjalistów widzi w tych parametrach dane, które są również dostępne w przypadku innych urządzeń, na przykład procesorów Ryzen Tread Ripper 3000 w zwykłej wersji. Jednak w tej sytuacji producent wprowadził pewne modyfikacje, na przykład wsparcie dla ośmiokanałowej pamięci RAM ECC, a także 128 linii PCI – Express 4.0.
Wszystkie jednostki z serii procesorów AMD Thread Ripper PRO 3000 korzystają z dodatkowych technologii ochronnych AMD PRO, na przykład AMD Secure Processor, a także Memory Guard.
Tak jak w innych modelach z tzw. segmentu profesjonalnego, czyli Pro, AMD gwarantuje bardziej wyspecjalizowane wsparcie techniczne, a także wydłużoną dostępność poszczególnych układów. Jeżeli chodzi o różnice w porównaniu do podstawowej wersji, czyli procesora AMD Thread Ripper 3000, to warto zaznaczyć, że seria PRO nie działa z podstawką sTRX4 pod zwykłe modele. Żeby w pełni wykorzystać potencjał tej karty, jest potrzebna konstrukcja z gniazdem sWRX8.
Porównanie do ceny auta nie jest przypadkowe, jednak uczciwie należy powiedzieć, że niekoniecznie wszystkie modele posiadają właśnie taką cenę. Procesory z serii Ryzen Treadripper PRO 3996WX kosztują rzeczywiście około 25 000 złotych, jednak inne wersje PRO 3975WX, a także PRO 3955WX kosztują już kolejno 12 699 i 5399 złotych. Dzięki temu dany sprzęt można nabyć w nieco niższej cenie, niż ta sugerowana w tytule, jednak jak to bywa w przypadku modeli ze zróżnicowanej kolekcji, potrafią się bardzo różnić między sobą specyfikacją techniczną.
Wiele osób może zastanawiać fakt, dlaczego procesory są tak drogie. Odpowiedzią na to pytanie może być złożony proces produkcyjny, który wymaga dużo poświęcenia i przede wszystkim wiedzy oraz nowoczesnych technologii. W cenie jednego elementu musi być w takim razie zawarty koszt wykorzystanego sprzętu, czas, a także wynagrodzenia i transport. Dodatkowym powodem, który sprawia, że ceny procesorów są tak wysokie, jest to, że coraz częściej wykorzystuje się ich moc obliczeniową do wykopywania kryptowalut takich jak Bitcoin, Dogecoin, czy Ethereum.
Z tego powodu komputerowe podzespoły, w tym procesory czy chociażby karty graficzne, są masowo kupowane przez osoby, które budują złożone systemy mające za zadanie kopać kryptowaluty. To właśnie dlatego dobre procesory są tak drogie – zapotrzebowanie jest tak duże, że ceny mogą sięgać naprawdę wysokiego pułapu, ponieważ producent i tak wie, że znajdą się klienci na takie produkty.