Czy można ubezpieczyć przyczepkę samochodową?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W Polsce wielu właścicieli samochodów decyduje się na zakup przyczepki samochodowej. Jest ona szczególnie przydatna w sytuacjach, gdy prowadzimy własną działalność gospodarczą, w której istotna jest możliwość transportowania większych obiektów, czy po prostu służy nam ona do użytku prywatnego. Jeśli jesteś posiadaczem przyczepki bądź masz zamiar stać się jednym z nich, przeczytaj niniejszy artykuł, by poznać istotne informacje na temat ubezpieczenia przyczepki.

Rejestracja przyczepy samochodowej

Zarejestrowanie przyczepy samochodowej jest bardzo podobne do procesu rejestracji samochodu osobowego. W świetle prawa przyczepa jest rodzajem pojazdu, mimo tego, że nie ma własnego silnika, a zatem trzeba dokonać jej rejestracji. Aby zarejestrować przyczepę, należy udać się do wydziału komunikacji w danym urzędzie miasta i złożyć tam różnorodne dokumenty, takie jak:

  • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
  • dowód własności przyczepy,
  • zaświadczenie o przejściu badania technicznego.

Poza wypełnieniem i złożeniem dokumentów, należy także uiścić odpowiednie opłaty. Całkowity koszt rejestracji przyczepy, obejmujący także opłaty ewidencyjne za wydanie dowodu rejestracyjnego czy tablic rejestracyjnych wynosi około 100 złotych.

Ubezpieczenie OC dla przyczepki

Mimo że przyczepa nie posiada silnika i nie jest w stanie jechać samoistnie, to i tak należy objąć ją ubezpieczeniem OC, nawet jeśli pojazd, do której jest przyczepiona, jest już objęty ubezpieczeniem. Odszkodowanie z tej polisy ubezpieczeniowej może zostać wypłacone dopiero wtedy, gdy dokonana zostanie szkoda w czasie, w którym przyczepa będzie przyczepiona do danego pojazdu. Jeśli przyczepa spowoduje szkodę wtedy, gdy nie będzie podpięta do ciągnącego ją pojazdu, czyli przykładowo stoczy się z miejsca postoju i uszkodzi stojące nieopodal samochody, odszkodowanie będzie mogło być wypłacone jedynie z OC przypisanego właśnie do niej.

Czy przyczepy można używać bez ważnego OC?

Zgodnie z prawem właściciel każdej przyczepy samochodowej ma obowiązek objęcia jej polisą ubezpieczeniową OC. Na osoby łamiące to prawo nakładane są niemałe kary pieniężne. Funkcjonariusze służb mundurowych mogą dobrowolnie zatrzymywać kierowców i przeprowadzać pod tym kątem kontrole. Inspekcje przeprowadza także Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny, który dokładnie bada to, czy kierowcy nie dopuszczają do przerw w OC. Jeśli takowe występują, nakłada na winowajców wysokie kary pieniężne.

Czy poza OC istnieją inne formy ubezpieczenia dla przyczepy?

Oczywiście, że tak. Ubezpieczenie przyczepki w formie OC to wymagane minimum. Warto jednak zainteresować się innymi rodzajami ubezpieczeń, takimi jak autocasco czy assistance, po to, aby nasze mienie było zabezpieczone w kompleksowy sposób.

Aby znaleźć wartościowe porady odnośnie do polis ubezpieczeniowych, warto odwiedzić stronę internetową, jaką jest rankomat.pl. Poza licznymi ciekawymi poradnikami można znaleźć tam też takie narzędzia, jak porównywarka OC, dzięki której bardzo łatwo odszukać formę ubezpieczenia najkorzystniejszą w naszej sytuacji, zarówno pod względem kosztów, jak i warunków.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*