5 książek dla programistów, które musisz przeczytać

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Co trzeba zrobić, jakie działania podjąć, aby stać się programistą? Czy faktycznie każdy z nas może nim zostać, czy też potrzebne są do tego specjalne predyspozycje i uzdolnienia? A jeśli już zdobyliśmy wykształcenie w tym kierunku i podjęliśmy pracę programisty, co zrobić, aby stać się jeszcze lepszym?

Niewątpliwie jednym ze skutecznych rozwiązań mogą okazać się książki. 

Nie zastąpią one ciężkiej pracy, ale na pewno są w stanie poszerzyć naszą wiedzę. 

Liczymy, że zamieszczone informacje skłonią Was do sięgnięcia po te tytuły i że okażą się przydatne.

1. Kariera programisty – John Sonmez, nakładem Wydawnictwa Helion

Książka ta skierowana jest dla osób, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, czy bycie programistą jest najlepszym wyborem dla nich. John Sonmez w sposób bardzo przystępny opisuje różne aspekty zawodu programisty. Lektura tej obszernej książki przybliży nam pracę w zawodzie. Pokazuje zarówno to, z czym programista musi się zmagać w swojej codzienności, jak i to, przed jakimi wyzwaniami staje. Z książki można się również dowiedzieć, jak zdobywać niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz gdzie uczyć się programowania.

2. Pragmatyczny programista. Od czeladnika do mistrza – David Thomas & Andrew Hunt

Jedną z najczęściej polecanych pozycji jest XX wydanie książki „Pragmatyczny programista”  autorstwa Davida Thomasa i Andrew Hunta. Wprawdzie pozycja ta ukazała się stosunkowo dawno, to jednak została zaktualizowana w 2019 roku w wydaniu jubileuszowym, więc zdecydowanie warto po nią sięgnąć.

3. Rusz głową! Wzorce projektowe – książka wieloautorska

Wieloautorskie, książkowe wprowadzenie w zagadnienie wzorców projektowych, które w niestandardowy sposób wyjaśnia i tłumaczy, na czym to wszystko polega. Książka nie jest typowym encyklopedycznym poradnikiem, ale wymaga od czytelnika przede wszystkim wyciągania wniosków, rozwiązywaniu ćwiczeń i łamigłówek.

4. Programowanie z Minecraftem – książka wieloautorska

Zastanów się, może warto zainteresować programowaniem młodsze pokolenie? W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” książki pozwolą dzieciom zapoznać się z tematem i pomogą złapać programistycznego bakcyla. Wśród szczególnie wartych polecenia pozycji jest „Programowanie z Minecraftem” (poziom podstawowy i średnio zaawansowany). Kto wie, może książka ta rozbudzi w dzieciach pasję programowania stanie się w przyszłości ich życiową drogą i pomysłem na dorosłe życie?

5. Czysty kod. Podręcznik dobrego programisty – Robert C. Martin

Nasza lista nie mogła się zakończyć bez tej pozycji. Książka powinna znaleźć się obowiązkowo w biblioteczce każdego programisty. Pozwoli czytelnikowi znaleźć odpowiedzi na pytania, z którymi mierzy się niejeden świeżo upieczony programista. Gwarantujemy, że po tej lekturze nauczycie się przekształcać kod z problemami w taki, który jest solidny i efektywny.

Zdj. główne: Aleks Dorohovich/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*