Czy ubezpieczenie nieruchomości to wydatek, który warto ponieść?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Warto być rozsądnym i odpowiedzialnym. Co roku mnóstwo osób po raz pierwszy w życiu decyduje się na zakup polisy ubezpieczeniowej swojej nieruchomości. Jako społeczeństwo zauważamy wpływ tego produktu finansowego na nasze życie, stopień zapewnianej przez niego ochrony oraz liczby ryzyk, które dzięki niemu likwidujemy na co dzień. Co ważne, na własnej skórze potrafimy także zauważyć to, jak wiele można stracić bez ubezpieczenia nieruchomości i z jakich powodów brak polisy to życie na krawędzi. Dowiedz się, czy ubezpieczenie domu lub mieszkania jest czystą fanaberią, czy może realną ochroną całej Twojej przyszłości.

Czym jest ubezpieczenie domu i mieszkania?

Ubezpieczenie domu chroni nas przed skutkami finansowymi poniesionej szkody, które to mogą znacznie przewyższyć koszt zakupu lub budowy nowego obiektu. Niestety zdarza się to stosunkowo często. Osunięcie się zbocza, pękanie mrozowe oraz nawałnice i wichury mogą spowodować uszkodzenia tak duże, że ich naprawa bez zadłużenia się jest w zasadzie całkowicie niemożliwa. Co to oznacza? Tarapaty finansowe na wiele kolejnych lat.

Ubezpieczenie domów i mieszkań nie zabezpiecza przed wystąpieniem poszczególnych ryzyk, lecz wyłącznie przed skutkami finansowymi ich usunięcia, czyli przywrócenia pierwotnego stanu danej nieruchomości.

Co obejmuje ubezpieczenie nieruchomości?

W większości przypadków, jak wskazuje na to ubezpieczenie nieruchomości kalkulator, podstawowy zakres ochrony ubezpieczeniowej jest stosunkowo szeroki i powinien sprostać większości współczesnych właścicieli domów i mieszkań. Obejmuje koszty usunięcia uszkodzeń murów oraz ścian wewnętrznych i sufitów czy też podłóg, spowodowanych działaniem:

  • ognia,
  • nawałnic,
  • wiatru,
  • zalegającego śniegu,
  • dymu i sadzy,
  • wybuchów,
  • huków ponaddźwiękowych,
  • gradobiciem,
  • i wielu innych.

To jednak nie lista wyczerpana, obejmuje bowiem znacznie więcej innych ryzyk, dzięki którym można dopasować konkretny program do swoich osobistych wymagań i oczekiwań. Warto tym samym wybrać takie ubezpieczenie, które będzie dostosowane np. do charakterystyki budynku. Jeśli mieszkasz na parterze, przemyśl doposażenie swojej umowy o zapis traktujący i zalaniu i powodzi, gdy zaś mieszkasz na poddaszu – zastanów się nad wyborem ubezpieczenia przed zerwaniem dachu na skutek np. porywistego wiatru.

Czy ubezpieczenie nieruchomości się opłaca?

Zdecydowanie tak! Usunięcie niektórych powierzchownych uszkodzeń, np. pękającej ściany, nie jest zbyt kosztowne w kwestii stylistyki. Inaczej jest w przypadku, gdy uszkodzeniu ulegnie dach, pęknie konstrukcja na skutek przymrozków czy też w domu wystąpi pożar. Wówczas koszty mogą osiągnąć nawet kilkaset tysięcy złotych. Porównywarka ubezpieczeń mieszkania z pewnością odpowie na wiele pytań związanych z cennikami poszczególnych programów finansowych.

Gdzie wykupić ubezpieczenie nieruchomości?

Aby wykupić ubezpieczenie nieruchomości, nie trzeba się już kontaktować z agentem ubezpieczeniowym. Wystarczy w ulubionej przeglądarce zajrzeć do przytoczonego wyżej kalkulatora i sprawdzić oferty wiodących towarzystw ubezpieczeniowych, działających aktywnie na krajowym rynku.

Fot.: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*