Jak dobrać wielkość i rozdzielczość monitora?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Komfort pracy przy komputerze w dużej mierze zależy od tego, od wielkości i rozdzielczości monitora. Są to podstawowe parametry, na które musimy zwrócić uwagę, wybierając sprzęt. Podpowiadamy, czym kierować się przy doborze monitora.

Monitor to jeden z podstawowych elementów potrzebnych nam do pracy przy komputerze. Wybierając go, warto przede wszystkim zwrócić uwagę na dwa parametry – wielkość i rozdzielczość. Jest to istotne, ponieważ w zależności od rodzaju pracy i naszych indywidualnych potrzeb, większy komfort zapewni inne parametry monitora. 

Rozmiar monitora

Wielkość monitora mierzona jest za pomocą jego przekątnej, a jednostką, której się do tego używa, są cale. Na rynku dostępnych jest wiele modeli, dlatego też z pewnością znajdziesz coś, co będzie odpowiadać Twoim potrzebom i zmieści się w założonym przedziale cenowym,

Monitory do 22 cali

Mniejsze monitory są dość popularne, a wynika to między innymi z ich niezwykłej kompaktowości oraz niskiej ceny. Są to doskonałe monitory na przykład do pracy z dokumentami tekstowymi oraz do prac biurowych. Taki mniejszy monitor będzie też dobrym rozwiązaniem, jeśli używasz komputera bardziej w celach rozrywkowych, na przykład do codziennego przeglądania internetu. Najmniejszym na rynku sprzętem są monitory 17 calowe, które przybierają nieco bardziej kwadratowy kształt.

Monitory do 25 cali

Monitory o wielkości do 25 cali są obecnie najpopularniejsze. Jest to spowodowane przede wszystkim ich ogromną uniwersalnością, jeśli chodzi o zastosowanie. Świetnie sprawdzą się bowiem zarówno do pracy na plikach tekstowych, jak i do oglądania filmów, grania w gry, czy przeglądania internetu. Takie monitory znajdą zastosowanie w różnego rodzaju biurach, a także jako sprzęt przeznaczony do domowego użytku. Zaletą tych monitorów jest także to, że ich wielkość zapewnia wystarczający komfort, ale nie wymaga szukania dodatkowego miejsca na postawienie sprzętu.

Monitory do 27 cali

Monitory do 27 cali to jedne z największych monitorów dostępnych na rynku. Są one przeznaczone głównie do pracy do z programami graficznymi takimi jak Adobe Photoshop lub Adobe Illustrator oraz do obróbki filmów. Jakość obrazu oraz komfort pracy na takim urządzeniu jest bowiem znacząco lepsza. Na taki dość spory sprzęt trzeba jednak zagospodarować odpowiednią ilość miejsca oraz pracować przy nim w rozsądnej odległości, aby nie nadwyrężyć sobie szyi. 

Rozdzielczość

Rozdzielczość zaś to parametr informujący o ilości pikseli, w pionie oraz poziomie, składających się na obraz. Warto pamiętać, że rozdzielczość należy łączyć z wielkością monitora, ponieważ oglądanie obrazu w niskiej rozdzielczości na dużym monitorze lub w wysokiej rozdzielczości na małym, jest po prostu niekomfortowe i mija się z celem. Najpopularniejszą rozdzielczością, która sprawdzi się do prac biurowych i użytku domowego jest Full HD. Jeśli jednak zależy Ci na odczuwalnie lepszej jakości, postaw na rozdzielczość WQHD, która daje znacznie żywszy i bardziej realistyczny obraz. Najlepszą zaś rozdzielczością, używaną przez profesjonalistów do tworzenia gier, grafiki komputerowej oraz filmów, jest 4K. Jest to rozwiązanie, które sprawdzi się także na biurku osób profesjonalnie zajmujących się e-sportem. Pamiętaj jednak, że lepsze rozwiązania wiążą się także z zauważalnie wyższą ceną.

Zdjęcie główne: Karol D/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*