Zastosowanie druku 3D

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Drukarki 3D stają się coraz bardziej popularne, przez co są również łatwo dostępne. Ta technologia obecnie jest wykorzystywana także przez prywatnych użytkowników. Przeczytaj ten tekst i dowiedz się o niej nieco więcej.

Popularność drukarek Prusa

Prus Research to znany producent drukarek 3D. W 2012 roku zaprezentował swój pierwszy komercyjny sprzęt tego typu. Te urządzenia zbierają pozytywne opinie na całym świecie. Mają naprawdę pozytywne recenzje i są polecane przez wiele osób. Najpopularniejszym modelem jest zdecydowanie i3 MK3S. Jest to dobra drukarka dla osób początkujących, które dopiero zaczynają swoją przygodę z takimi urządzeniami. Posiada ona jednak parę zaawansowanych funkcji, które będą przydatne dla tych, którzy mają już doświadczenie. Ten sprzęt zapewnia także stosunkowo cichą pracę, co jest bardzo dużym udogodnieniem. Dostępna jest też wersja do samodzielnego montażu. Taką drukarkę 3D kupisz w sklepie internetowym Botland. Znajdziesz tam również różne zamienne części do tych urządzeń. Do małych, precyzyjnych detali odpowiedni będzie model MINI. 

Branże korzystające z druku 3D

W dzisiejszych czasach druk 3D jest wykorzystywany regularnie w wielu branżach. Jedną z nich jest medycyna i architektura. Jeśli chodzi o tę pierwszą, to najczęściej jest to dziedzina stomatologii i protetyki. Modele 3D spotykane są poza tym w świecie kultury i sztuki. Dzięki temu znajdują wykorzystanie w muzealnictwie i w archeologii. Coraz bardziej powszechne stają się one w przemyśle. Taki sprzęt jest też przydatny w różnych dziedzinach inżynierii. Można dzięki niemu tworzyć przykładowo specjalne prototypy. Ponadto stosuje się go w edukacji, aby działać na kreatywność i wyobraźnię uczniów. Drukarki 3D wykorzystuje się oprócz tego w bardzo wymagających dziedzinach, takich jak lotnictwo lub przemysł kosmiczny. Jak widać branż, które używają takich sprzętów, jest naprawdę mnóstwo. Taka technologia bywa niezwykle przydatna. Przeczytaj dalej, aby dowiedzieć się więcej o jej zastosowaniu. 

Przykłady wykorzystania 

Taki rodzaj druku może być też wykorzystywany przez różnych artystów w swoich pracach. Dzięki niemu może powstawać nawet biżuteria i inne elementy dekoracyjne. Oprócz tego takie drukarki pozwalają na tworzenie designu produktowego. Można wytwarzać dzięki nim przeróżne, nawet bardzo skomplikowane kształty. Pozwoli to na przygotowanie prototypów rozmaitych przedmiotów. W architekturze wykorzystuje się drukarki 3D do robienia modeli budynków. Zastępuje to tradycyjne makiety przestrzenne, które często były tworzone przez architektów. Jest to dla nich spore udogodnienie, ponieważ nie każdy ma odpowiednie manualne umiejętności. Taki sprzęt pozwolił też osiągnąć pewnego rodzaju przełom w medycynie. Można drukować przykładowo specjalne modele anatomiczne do edukacji. Pozwala to również na tworzenie protez i implantów. To tylko niektóre z wielu możliwości, które przynosi taki sprzęt w tej dziedzinie.

Jeśli chodzi o domowy użytek, to drukarki 3D są wręcz idealne dla majsterkowiczów. Mogą oni tworzyć elementy o nietypowych wymiarach. Takie zajęcie może stać się ciekawym hobby, które pozwoli w ciekawy sposób spożytkować wolny czas. Wymaga to bowiem kreatywnych rozwiązań oraz innowacyjnych pomysłów. Taka metoda pozwala nawet na tworzenie ciekawych zabawek dla najmłodszych. Można zrobić na przykład oryginalne figurki lub klocki. W przypadku gdy masz w domu dzieci, także możesz postawić na taki wynalazek. Z pewnością będą zadowolone z takich prezentów, szczególnie jeśli zobaczą proces ich powstawania.

Zdjęcie główne: ZMorph3D/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*