Artykuł sponsorowany
Komputery Mac od wielu lat zyskują na popularności. Używane są zarówno przez przedsiębiorców, freelancerów, jak i osoby uczące się. Ta różnorodność użytkowników sprawia, że na sprzęcie instalowane są różnego rodzaju aplikacje. Co zrobić, gdy któraś z nich nie będzie nam już potrzebna?
Sytuacji, w których konieczne jest usunięcie zainstalowanych aplikacji na naszym komputerze może być kilka.
Najważniejszą jest ta, gdy kończy się na nam miejsce na dysku. Pamiętaj, że dla dobrego użytkowania sprzętu należy dbać o to, aby „nie zaśmiecać” przestrzeni na dysku niepotrzebnymi aplikacjami. Dlatego w momencie, gdy zauważysz, że zaczyna brakować pamięci na Twoim komputerze, sprawdź, z których programów i aplikacji nie korzystasz wcale lub rzadko.
Drugą sytuacją może być to, że nie korzystasz już zainstalowanych aplikacji służących do pracy lub rozrywki. Na komputerze najlepiej jest trzymać programy użytkowane na bieżąco.
Kolejnym powodem przemawiającym za tym, aby odinstalować aplikację na komputerze Mac, może być podejrzenie, że zostały one pobrane z nielegalnego źródła lub to, że mogą posiadać złośliwe oprogramowanie, które może zaszkodzić poprawnej pracy Twojego komputera.
Wiesz już, kiedy warto pozbyć się programów z komputera. Czas teraz odpowiedzieć na pytanie: jak usunąć aplikacje?
Istnieje kilka metod, które Ci to umożliwią. Jedną z nich jest przeciągnięcie danej aplikacji do kosza. Nie polecamy jednak tego sposobu ze względu na to, że część pamięci aplikacji zostaje w komputerze – nie usuniesz jej więc w całości.
Możesz ręcznie usunąć aplikację. Dobrym rozwiązaniem jest usuwanie aplikacji za pomocą Launchpada. Aby to zrobić musisz:
– kliknąć w Docu na ikonkę „Launchpad”
– wyszukać nazwę aplikacji do usunięcia
– następnie przytrzymaj aplikację do momentu, aż w lewym górnym rogu pojawi się znak X
– kliknij w znak X a następnie wybierz opcję „USUŃ”
Do usuwania aplikacji możesz użyć również Findera. Na pasku bocznym wybierz opcję „Aplikacje” a następnie wybierz funkcję „Spotilight”. Następnie wciśnij i przytrzymaj klawisz Command i wybierz: Plik–> Przenieś do kosza
Do odinstalowania aplikacji na Macu służą również dedykowane temu programy, które pozwalają na usunięcie aplikacji nie pojedynczo, a zbiorowo. Mówiąc ogólnie – polega na tym, że w specjalnym programie zaznaczasz aplikacje, które chcesz odinstalować, potwierdzasz komendę i program zaczyna proces ich usuwania.
Pamiętaj, że mimo tych sposobów, na dysku mogą znajdować się resztki pamięci po aplikacji. Co wtedy? Musisz ręcznie przeszukać w systemie nazw aplikacji i sprawdzić, czy nie zostały na dysku zbędne pliki.
Niektóre aplikacje są zainstalowane automatycznie przez system i może wydać się, że nie można ich usunąć ze względu na zabezpieczenia. Czasem przy próbie ich deinstalacji pojawia się komunikat, że nie można ich usunąć ze względu na to, że są otwarte. W takiej sytuacji, wymuś zamknięcie aplikacji za pomocą komendy: Command Option Esc.
Fot.: NordWood Themes/unsplash.com