Android to jeden z dwóch wiodących prym mobilnych systemów operacyjnych. W związku z tym wiele osób interesuje temat, jakim jest pisanie własnych aplikacji mobilnych. Jak zacząć taką przygodę?
Tworzenie aplikacji na system Android wymaga zwykle specjalistycznej wiedzy z zakresu programowania. W związku z tym, jeśli już kiedyś miałeś styczność z pisaniem programów czy tworzeniem stron, być może nauczenie się, jak stworzyć aplikację na Androida, nie będzie dla Ciebie wielkim problemem. Jeśli jednak jesteś nowicjuszem, warto byłoby zdecydować się na zainwestowanie swoich funduszy i czasu w odpowiedni kurs internetowy – udostępniona w nim wiedza może okazać się dla Ciebie bezcenną. Swoich sił w pisaniu aplikacji można próbować także przy użyciu gotowych programów.
Istnieje wiele popularnych rozwiązań stworzonych z myślą o tym temacie. My zdecydowaliśmy się przedstawić dwa najbardziej znane z nich, których obsługa jest naprawdę nieskomplikowana.
AppInventor to program, który pozwala szybko rozpocząć pracę nad własną aplikacją. Jest dostępny za darmo i nie wymaga od użytkownika znajomości programowania jako takiego. Dzięki AppInventor możesz tworzyć aplikacje z uprzednio przygotowanych elementów, które porównać można do klocków. Jest to program, do którego użycia potrzebna jest jedynie przeglądarka internetowa, taka jak Chrome, Opera czy Firefox.
AppInventor to narzędzie, które posiada dwa główne tryby, czyli tryb tworzenia logiki aplikacji – Block oraz tryb projektowania interfejsu – Designer. Każdy z trybów zaopatrzony jest w szereg gotowych elementów, dzięki którym tworzenie aplikacji jest niezwykle proste. Po jej napisaniu, gotowy program możesz wyeksportować do formatu *.apk i cieszyć się aplikacją na urządzeniu mobilnym bądź emulatorze!
Kolejnym z narzędzi, które umożliwia tworzenie własnej aplikacji mobilnej, jest Android Studio. Jest to oficjalne środowisko programistyczne na platformę Android. Jego autorem jest samo Google, które przeznacza wiele środków na jego rozwój. Android Studio wymaga od użytkownika znajomości języka programowania.
Aby rozpocząć tworzenie aplikacji, należy pobrać i zainstalować Android Studio, po czym rozpocząć tworzenie nowego projektu z kategorii „Phone and Tablet” – będziemy przecież tworzyć aplikację przeznaczoną na urządzenia mobilne. Następnie ustawiamy informacje o naszej aplikacji, wśród których będzie jej nazwa, nazwa pakietu programistycznego, język programowania oraz miejsce, w którym zapisywane będą pliki aplikacji. Nasz projekt pozwoli nam na stworzenie interfejsu oraz zakodowanie, do czego mają służyć następujące elementy aplikacji. Kliknięcie zielonego przycisku strzałki w prawym górnym rogu Android Studio pozwoli nam na uruchomienie aplikacji poprzez wybrane urządzenie lub emulator.
Mimo że wiele osób kojarzy programowanie ze skomplikowanym zadaniem, takie narzędzia jak te przedstawione powyżej, pomogą Ci zacząć naukę tworzenia aplikacji. Oczywiście warto byłoby podjąć się tego zadania, mając pojęcie o jakimś języku programowania, przykładowo Python czy Java, ale istnieją również łatwiejsze sposoby. Nie bój się zatem podjąć zadania, jakim jest tworzenie aplikacji na Androida – warto się rozwijać i zdobywać nowe umiejętności.
Zdj. główne: Deyvi Romero/pexels.com