Czy Twoja sieć jest bezpieczna?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Ilość przestępstw związanych z cyberprzestępczością z roku na rok drastycznie rośnie, a obecnie atak hakera może dotknąć każdego z nas. Zabezpieczenie domowej sieci staje się bardzo ważną kwestią.

Najważniejsze jest hasło!

Mocne hasło dostępu do sieci to podstawa bezpiecznego funkcjonowania w Internecie. Zapomnijmy więc o datach urodzin, imionach czy liczbach w kolejności. Należy postawić na kombinacje składające się z dużych i małych liter, liczb oraz znaków specjalnych. Można też skorzystać z internetowych generatorów haseł, które stworzą nam unikalne kody. Warto również zmienić nazwę użytkownika i hasło do panelu administracyjnego naszego routera.

Niezbędne aktualizacje

Uaktualnienie oprogramowania routera jest tak samo ważne, jak uaktualnienie naszego komputera czy telewizora. Obecnie większość producentów umożliwia swoim użytkownikom dostęp do procesu aktualizacji poprzez panel administracyjny. Wystarczy się zalogować i ściągnąć aktualizację na urządzenie. 

Obraz TheDigitalWay z Pixabay

WPA2 czy WPS?

Za każdym razem, gdy podłączamy kolejne urządzenie pod nasze domowe Wi-Fi, wyposażone w zabezpieczenie WPA2 (Wi-Fi Protected Access), musimy odnaleźć naszą sieć, wysłać prośbę o dostęp i wpisać hasło. W przypadku routerów wyposażonych w WPS (Wi-Fi Protection Setup), mamy do wyboru połączenie przez specjalny przycisk lub wpisanie ośmiocyfrowego kodu PIN. Jest to ulubiony cel ataków hakerów, gdyż hasło składające się z samych cyfr o wiele łatwiej złamać niż hasła mieszane. Dlatego warto od razu wyłączyć tę opcję w panelu administracyjnym routera.

Dobry antywirus

Konie trojańskie, robaki, phishing, scamming, a nawet oprogramowanie szpiegowskie – to wszystko czai się w sieci i tylko czeka na nieostrożnego użytkownika. Obecnie mamy dostęp do wielu darmowych i płatnych aplikacji antywirusowych.

Warto więc zainwestować w dobry program, który będzie chronił nasze domowe Wi-Fi oraz dane w naszych komputerach. Bardzo ważna jest również bieżąca aktualizacja. Antywirus będzie co jakiś czas skanował wszystkie pliki na naszych dyskach, sprawdzał załączniki maili i ostrzegał nas przed możliwym atakiem hakera. Wśród bezpłatnych aplikacji króluje Avast, który bardzo często jest wybierany przez użytkowników. Zapewnia on podstawową ochronę, jednak w przypadku firm lub gdy zależy nam na pełnej ochronie, należy zastanowić się nad płatnym programem, jak np. Kaspersky, Symantec czy McAfee.

Filtrowanie adresów MAC

W panelu administracyjnym routera mamy możliwość tworzenia i zarządzania listami adresów MAC. Jest to dość istotna funkcja, ponieważ mamy wtedy pewność, że nasze Wi-Fi obsługuje tylko i wyłącznie zaufanych użytkowników, a połączenie z internetem urządzeń, których nie ma na liście, będzie praktycznie niemożliwe. Kontrola adresów MAC będzie dodatkowym utrudnieniem, przez co haker najzwyczajniej w świecie może się zniechęcić. 

Pamiętajmy, że w dzisiejszych czasach zagrożenie związane z atakiem hakera może dotyczyć każdego z nas. Ochrona poufnych danych, dostępu do naszej korespondencji mailowej i danych kart płatniczych to przede wszystkim spokojny sen dla każdego użytkownika Internetu. Warto więc zadbać o bezpieczeństwo domowej lub firmowej sieci Wi-Fi. Przypominamy również, że każdą formę ataku hakera należy zgłaszać odpowiednim służbom. Policja posiada w swoich szeregach specjalne oddziały, które zajmują się tylko i wyłącznie cyberprzestępstwami.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*