Co zrobić, gdy sygnał sieci Wi-Fi w firmie jest zbyt słaby? Taka sytuacja bardzo mocno komplikuje pracę zespołu.
Jest to odczuwalne zwłaszcza teraz, gdy wciąż jeszcze bardzo liczy się zdolność do szybkiej i bezproblemowej komunikacji na odległość. Okazuje się, że pomóc może właściwie dobrany accespoint.
Accespoint to inaczej „punkt dostępu”. To „magiczne” urządzenie pozwala na to, by rozprowadzić sieć po całej firmie, ale może być też z powodzeniem wykorzystywane w domach prywatnych. Dzięki temu da się korzystać z internetu nawet tam, gdzie sygnał z routera zdaje się nie docierać.
Przede wszystkim czynnikiem, który drastycznie obniża jakość sygnału Wi-Fi, jest wielkość budynku. Dodatkowym problemem będą wszelkie przeszkody fizyczne, przede wszystkim grube ściany.
Może też dochodzić do powstawania zakłóceń, za które winić trzeba urządzenia elektroniczne – często jest to np. telewizor. Niekiedy błąd popełniono już w fazie planowania i doszło do tzw. niedoszacowania pojemności sieci Wi-Fi. Planując ją, nie zakładano, że korzystać z niej będzie aż tak duża ilość urządzeń jednocześnie.
Jego zadaniem jest rozprowadzenie sieci w terenie w możliwie optymalny sposób. Accespoint wyglądem przypomina zwyczajny router, choć jego wielkość i kształt mogą nieco odbiegać od normy. Może być wolnostojący lub funkcjonować po włożeniu do gniazdka. Jednak tym, co jest wspólne dla różnych modeli takiego sprzętu, będzie zdolność do umożliwienia korzystania z Wi-Fi różnego rodzaju urządzeń pomimo słabego sygnału z routera.
Powodów jest przynajmniej kilka. Najważniejszy jest taki, że takie urządzenie działa i może przyczynić się do ograniczenia problemów z Wi-Fi w firmie. Poza tym jego cena nie jest wysoka. Wreszcie – także sama instalacja nie wymaga raczej wydawania dodatkowych środków na pomoc ze strony fachowców. Sprzęt jest prosty w obsłudze i działa w sposób podobny do przedłużacza w przypadku sieci elektrycznej.
Konkurencja na rynku takich urządzeń jest spora, warto więc zrobić przynajmniej wstępny rekonesans, jeśli chodzi o najważniejsze parametry, zanim zdecydujemy się na zakup. Na co szczególnie zwracać uwagę?
Warto podkreślić, że pomimo pozornych podobieństw, accespoint nie jest routerem i najczęściej nie można stosować tych dwóch urządzeń zamiennie. Router jest bardziej zaawansowany.
Jak już zostało wspomniane: może być to urządzenie zasilane sieciowo, ale także funkcjonować w oparciu o baterie lub akumulatory. Większość modeli podłączana jest jednak do gniazdka co jest o tyle wygodne, że nie trzeba pamiętać o ładowaniu sprzętu.
Może być wbudowana, ale też np. odkręcana. Większy wpływ na funkcjonowanie accespointa ma jednak moc anteny. Relacja jest tu prosta: im większa moc anteny, tym sprzęt wspomagający dostęp do Wi-Fi będzie mógł dalej udostępniać sygnał. W przypadku, gdy firma jest umiejscowiona w rozległym budynku, trzeba stawiać na accespointy o szczególnie dużej mocy.
Przed zakupem należy sprawdzić, czy obsługiwane przez urządzenie standardy sieciowe to te same, których używają inne urządzenia w naszej sieci.
zdjęcie główne: Compare Fibre/unsplash.com