Rozbudowa Wi-Fi w firmie – jakie accespointy wybrać?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Co zrobić, gdy sygnał sieci Wi-Fi w firmie jest zbyt słaby? Taka sytuacja bardzo mocno komplikuje pracę zespołu.

Jest to odczuwalne zwłaszcza teraz, gdy wciąż jeszcze bardzo liczy się zdolność do szybkiej i bezproblemowej komunikacji na odległość. Okazuje się, że pomóc może właściwie dobrany accespoint.

Accespoint – czym jest?

Accespoint to inaczej „punkt dostępu”. To „magiczne” urządzenie pozwala na to, by rozprowadzić sieć po całej firmie, ale może być też z powodzeniem wykorzystywane w domach prywatnych. Dzięki temu da się korzystać z internetu nawet tam, gdzie sygnał z routera zdaje się nie docierać.

Dlaczego accespoint może być potrzebny?

Przede wszystkim czynnikiem, który drastycznie obniża jakość sygnału Wi-Fi, jest wielkość budynku. Dodatkowym problemem będą wszelkie przeszkody fizyczne, przede wszystkim grube ściany.

Może też dochodzić do powstawania zakłóceń, za które winić trzeba urządzenia elektroniczne – często jest to np. telewizor. Niekiedy błąd popełniono już w fazie planowania i doszło do tzw. niedoszacowania pojemności sieci Wi-Fi. Planując ją, nie zakładano, że korzystać z niej będzie aż tak duża ilość urządzeń jednocześnie.

Do czego służy accespoint?

Jego zadaniem jest rozprowadzenie sieci w terenie w możliwie optymalny sposób. Accespoint wyglądem przypomina zwyczajny router, choć jego wielkość i kształt mogą nieco odbiegać od normy. Może być wolnostojący lub funkcjonować po włożeniu do gniazdka. Jednak tym, co jest wspólne dla różnych modeli takiego sprzętu, będzie zdolność do umożliwienia korzystania z Wi-Fi różnego rodzaju urządzeń pomimo słabego sygnału z routera.

Dlaczego warto postawić na accespoint?

Powodów jest przynajmniej kilka. Najważniejszy jest taki, że takie urządzenie działa i może przyczynić się do ograniczenia problemów z Wi-Fi w firmie. Poza tym jego cena nie jest wysoka. Wreszcie – także sama instalacja nie wymaga raczej wydawania dodatkowych środków na pomoc ze strony fachowców. Sprzęt jest prosty w obsłudze i działa w sposób podobny do przedłużacza w przypadku sieci elektrycznej. 

foto: Stephen Phillips – Hostreviews.co.uk/unsplash

Na co zwrócić uwagę przy zakupie accespointa?

Konkurencja na rynku takich urządzeń jest spora, warto więc zrobić przynajmniej wstępny rekonesans, jeśli chodzi o najważniejsze parametry, zanim zdecydujemy się na zakup. Na co szczególnie zwracać uwagę? 

Router a accespoint

Warto podkreślić, że pomimo pozornych podobieństw, accespoint nie jest routerem i najczęściej nie można stosować tych dwóch urządzeń zamiennie. Router jest bardziej zaawansowany.

Sposób zasilania

Jak już zostało wspomniane: może być to urządzenie zasilane sieciowo, ale także funkcjonować w oparciu o baterie lub akumulatory. Większość modeli podłączana jest jednak do gniazdka co jest o tyle wygodne, że nie trzeba pamiętać o ładowaniu sprzętu. 

Antena

Może być wbudowana, ale też np. odkręcana. Większy wpływ na funkcjonowanie accespointa ma jednak moc anteny. Relacja jest tu prosta: im większa moc anteny, tym sprzęt wspomagający dostęp do Wi-Fi będzie mógł dalej udostępniać sygnał. W przypadku, gdy firma jest umiejscowiona w rozległym budynku, trzeba stawiać na accespointy o szczególnie dużej mocy.  

Kompatybilność z różnymi standardami sieciowymi  

Przed zakupem należy sprawdzić, czy obsługiwane przez urządzenie standardy sieciowe to te same, których używają inne urządzenia w naszej sieci.

zdjęcie główne: Compare Fibre/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*