Tanie i dobre – przegląd kart graficznych do 500 zł

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Decydując się na zakup karty graficznej, której wartość nie przekroczy 500 zł, warto wykonać przedtem solidny research, ponieważ należy liczyć się z faktem, że nie będzie to jeden z modeli o najwyższych parametrach. 

Mimo to nie warto się zrażać, ponieważ sprzęt z powyższej półki cenowej może charakteryzować się solidną wydajnością i bez najmniejszego problemu spełni oczekiwania wielu użytkowników.

Karta graficzna do 500 zł – czy sprawdzi się dla wszystkich?

Nie ulega wątpliwości, że dobrej jakości karta graficzna do 500 zł sprawdzi się doskonale do użytku codziennego, a także zamontowana w komputerach przeznaczonych do nauki czy wyłącznie do pracy biurowej. Co więcej – w powyższych przypadkach nawet nie ma sensu inwestować w droższy sprzęt, ponieważ podzespół z podanej półki cenowej będzie w zupełności wystarczający.

Jeśli natomiast chodzi o sprzęt do gier komputerowych – tu sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Otóż karta graficzna dostępna w powyższym przedziale cenowym bez problemu poradzi sobie z niemal wszystkimi dostępnymi propozycjami. Jednakże należy liczyć się z faktem, że te najnowsze nie będą w stanie pracować na najwyższych ustawieniach obrazu, a także rozdzielczości. W przypadku graczy będących miłośnikami nieco starszych produkcji – z pewnością mogą oni liczyć na odpalenie swoich ulubionych gier w trybie „ultra” bez kompromisów w postaci utraconej płynności.

Karta graficzna do 500 zł – na jakie parametry zwrócić uwagę?

Warto zauważyć, że karty graficzne, które cechuje wysoka wydajność, są narażone na mocne nagrzewanie się. Przed uczynieniem zakupu należy więc dokładnie zapoznać się z parametrami dotyczącymi wbudowanego systemu chłodzenia, a także z kilkoma innymi. Po pierwsze – pamięć RAM (szczególnie jeśli mowa o komputerze dla graczy). W tym przypadku sprawa jest prosta – im więcej, tym lepiej – i tak samo w kwestii jednostek przetwarzania. Kolejne cechy, na które trzeba koniecznie zwrócić uwagę, to rozdzielczość, magistrala pamięci, a także taktowanie. Ważne jest również, aby karta pamięci posiadała więcej niż jedno złącze. Najlepiej, jeśli jest wyposażona w dodatkowe złącza HDMI, DVI czy DisplayPort. Poszukując karty graficznej, której cena nie przekracza 500 zł, dobrze wybierać wyłącznie produkty pochodzące od najlepszych producentów (m.in. MSI, Sapphire czy Asus).

Propozycje najlepszych kart graficznych do 500 zł

Według opinii użytkowników najbardziej rekomendowanym modelem karty graficznej dostępnej w cenie ok. 500 zł jest ASUS VGA RX 550 4GB GDDR5 PCle 3.0. Ten wysokiej jakości podzespół został wyposażony w specjalny wentylator, który zwiększa niezawodność produktu nawet o 25%. W tym przedziale cenowym jest to najlepsza propozycja dla graczy, a wszystko to dzięki funkcji XSplit Gamecaster, odpowiadającej za błyskawiczne strumieniowanie. Wartą uwagi propozycją jest również Gigabyte GeForce GT 1030 Silent. Karta ta również ma wbudowany efektywny i niemal bezgłośny radiator oraz złącza HDMI i DVI-D. Wbudowane 2GB pamięci zapewniają natomiast doskonałą jakość obrazu i płynną pracę. 

Nieco tańszą, choć równie dobrą propozycją jest MSI GEFORCE GT 1030 2048/64 DDR4 GT 1030 2GHD4. Sprawdzi się ona w pracach związanych z codziennym i „standardowym” użytkowaniem, lecz także przy nieco starszych produkcjach gamingowych. AFOX Radeon R5 230 2GB to najtańszy z omawianych ofert podzespołów, jednakże warto o nim wspomnieć. Mimo swojej atrakcyjnie niskiej ceny charakteryzuje się wysoką jakością wykonania, a także trwałością. Będzie idealny do komputerów służbowych.

Zdj. główne: Nana Dua/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*