W jaki sposób zabezpieczyć obiektyw w smartfonie?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Dzisiejsze telefony komórkowe mają coraz lepsze aparaty, jednak wraz z jakością zdjęć nie zawsze idzie ochrona obiektywu. Jak zabezpieczyć swój aparat, by po jakimś czasie nie pojawiły się na nim rysy, a jakość zdjęć znacznie nie spadła?

Dlaczego warto chronić obiektyw aparatu w telefonie?

Odpowiedź na to pytanie może być równie prosta, jak na pytanie, dlaczego warto chronić ekran swojego telefonu. Przede wszystkim chodzi o ochronę obiektywu przed rysami i zniszczeniami, które mogą nawet sprawić, że nasz telefon przestanie robić zdjęcia.

Większość etui, które możemy znaleźć w tym momencie na rynku, posiada wycięcia na obiektyw aparatu, dlatego warto pomyśleć o dodatkowej ochronie tego elementu, tak by móc cieszyć się z dobrych zdjęć przez dłuższy czas.

Kilka dobrych rad

Ochronę obiektywu aparatu możemy zacząć od postępowania z telefonem w odpowiedni sposób. Aby ochronić obiektyw od kurzu i by był cały czas czysty, nie powinniśmy go w ogóle dotykać. Jeżeli nasz telefon trzymamy w kieszeni, powinniśmy wyrobić sobie nawyk, by obiektyw aparatu ustawiać jak najdalej od jej wylotu.

Warto też co jakiś czas przetrzeć obiektyw miękką szmatką z bawełny lub specjalną chusteczką. Zabrudzić może się również przedni aparat telefonu, na przykład podczas rozmowy. O nim również należy pamiętać. Warto także zadbać, by telefon zawsze odkładać w miejsca suche i czyste, nigdy na trawę czy piasek.

Szkła na aparat

By jeszcze skuteczniej ochronić obiektyw naszego aparatu przed zarysowaniem, możemy na niego nakleić szkło hartowane, podobnie jak robimy to z ekranem telefonu. Uchroni nas ono przed przypadkowymi uszkodzeniami, które mogą wystąpić, gdy np. mamy telefon w kieszeni razem z kluczami. 

Szkła hartowane dostępne w tym momencie na rynku różnią się nie tylko jakością wykonania, ale i stopniem twardości. Określa się ją skalą Mohsa, którą wykorzystuje się również do wyrażania odporności na zarysowania i twardości minerałów. Ma ona 10 punktów, gdzie 1 oznacza bardzo łatwy do zarysowania materiał, a 10 taki, który zarysujemy wyłącznie diamentem. 

Najtwardsze szkła, które możemy w tym momencie kupić, posiadają oznaczenie 9 i to takie powinniśmy kupić. Gwarantują one ochronę przed przypadkowym zarysowaniem czy uszkodzeniem obiektywu. Planując zakup szkła na obiektyw aparatu, warto zwrócić uwagę, by pasował do naszego smartfona. Różne modele telefonów mogą mieć minimalnie inne kształty obiektywów. 

Ciekawą opcją są szkła z powłoką oleofobową. Chroni ona dodatkowo obiektyw przed odciskami palców i innymi zanieczyszczeniami, przez co wygląda po prostu bardziej estetycznie. Kiedy wybieramy szkło ochronne na nasz obiektyw, nie warto oszczędzać. Zdecydujmy się na opcję znanej firmy, która nas nie zawiedzie.

Czy jakość zdjęć będzie gorsza?

Jeżeli koniecznością jest naklejenie czegoś na obiektyw aparatu, może się wydawać, że przez to pogorszy się jakość zdjęć. Jest zupełnie inaczej. Szkła ochronne są przezroczyste i w żaden sposób nie wpływają na fotografie.

Należy jednak pamiętać, by wybrać produkt wysokiej jakości. Te tańsze mogą nie przepuszczać światła w pełni i delikatnie pogorszyć jakość naszych zdjęć. Jednak w dłuższej perspektywie nawet najtańsze szkło będzie lepszą opcją, niż całkowity brak ochrony obiektywu aparatu w naszym telefonie. 

Zdjęcie główne: Free-Photos/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*