Standard WiFi 6 zapewni Ci większą energooszczędność urządzeń, wykorzystujących tę technologię. Efektywnie wspiera większą liczbę urządzeń końcowych oraz bezpieczeństwo Twoich danych.
W 2018 roku Wi-Fi Alliance wspierająca rozwój sieci Wi-Fi na świecie ogłosiło powstanie nowego standardu IEEE 802.11ax. sieci WLAN, mającego zastąpić wspierany przez Wi-Fi 5 model 802.11 ac. Standardy Wi-Fi zmieniają się co kilka lat, pozwalając dotrzymać kroku rozwojowi technologicznemu, który wymusza powstawanie bezpieczniejszych, niezawodnych i szybszych połączeń bezprzewodowych.
Nowa iteracja oferuje większą pojemność przesyłanych danych, bezpieczeństwo wynikające z lepszego szyfrowania przy mniejszym zapotrzebowaniu energetycznym w porównaniu ze swoim poprzednikiem. Oficjalne dane zapewniają przepustowość WiFi 6 równą 9,6 GB/s. Jest to trzykrotny wzrost wydajności w stosunku do WiFi 5 oferującego 3,5 Gb/s. Odpowiedzialna jest za to technologia wielokrotnego dostępu z podziałem częstotliwości (FDMA), dzięki której każde połączenie efektywnie wykorzystuje przydzielone mu pasmo.
WiFi 5 oferowało współdzielenie pasma na wszystkie urządzenia korzystające z sieci. Jakość połączeń spadała wraz ze wzrostem ilości urządzeń, jakie w tym samym czasie korzystały z danej sieci. Technologia FDMA pozwala wykorzystać do transmisji jeden kanał na różnych pasmach częstotliwości. Gwarantuje to brak utraty pasma przy każdej transmisji i zwiększa wydajność sieci nawet czterokrotnie.
Funkcja „Target Wake Time” (TWT) tworzy harmonogramy aktywności i uśpienia urządzeń sieciowych. Zawiesza połączenia urządzeń z siecią do czasu otrzymania kolejnej transmisji danych, co wydłuża działanie WiFi w stanie uśpienia. Oszczędza w ten sposób baterię Twojego smartfona oraz wszystkich urządzeń końcowych w domu, oraz wydłuża żywotność ich baterii.
TWT Efektywnie wspiera większą liczbę urządzeń końcowych, korzystających z sieci w tym samym czasie. Pomiary wykonane przez ekspertów firmy Zyxel pokazały znaczną poprawę sprawności sieci przy większej ilości urządzeń (12–15). Pozwala to na wykorzystanie w Twoim domu urządzeń należących do tzw. Internetu rzeczy (IoT).
Zmiany wprowadzone w urządzeniach bazujących na standardzie 802.11ax zwiększają odporność na zakłócenia, wspierając rozdzielenie ruchu, którego źródłem są inne punkty dostępowe. Ogranicza to zjawisko interferencji pomiędzy kanałami sieci bezprzewodowej, co wpływa na możliwość bardziej efektywnego wykorzystania różnych punktów dostępowych pracujących na ograniczonych przestrzeniach biur.
WiFi 6 poprawia bezpieczeństwo sieci, wprowadzając ulepszony protokół bezpieczeństwa WPA3. Ten opcjonalny do niedawna protokół zapewnia większą ochronę przed włamaniem do sieci, dzięki wykorzystaniu pakietów gwarantujących mocniejsze szyfrowanie układu. Chroni przed słabymi hasłami, które można stosunkowo łatwo złamać przez zgadywanie.
Aby w pełni skorzystać z technologii WiFi 6, musisz mieć dostęp do szerokopasmowego internetu klasy Gigabit oraz okablowanie zgodne z kategorią 6 A, które jest mniej podatne na uszkodzenia przez warunki atmosferyczne i zapewnia utrzymanie generowanego przez siebie ciepła. Na szczęście w dalszym ciągu będziesz mógł używać swojego routera. Niestety zasięg sieci 6 GHz w porównaniu do 5 GHz jest mniejszy, co sprawia, że jeśli na drodze sygnału znajdzie się jakaś przeszkoda, spowoduje ona jego przerywanie.
Producenci urządzeń zadbali już o to, aby m.in. nasze smartfony zostały wyposażone w możliwość obsługi nowego standardu. Otrzymały one nowe znaczniki, aby użytkownicy wiedzieli, z którą siecią próbują się połączyć. Oznaczenia WiFi 4,5,6, jakie zostały dodane do półkolistej ikony z poziomem sygnału, ułatwiają ich rozróżnienie.