Paszport covidowy – jak z niego korzystać?

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Polska przystąpiła do programu paszportów covidowych, które mają ułatwić podróżowanie po Europie podczas pandemii. Można już z niego korzystać. Zobacz jak to zrobić?

Co daje paszport covidowy?

Paszport covidowy to potoczne określenie UCC, czyli Unijnego Certyfikatu Covid. To system, który ma obowiązywać na terenie Unii Europejskiej oraz w Islandii, Norwegii i Liechtensteinie. Dzięki niemu podróżowanie po tych krajach będzie o wiele łatwiejsze. Umożliwi on uniknięcie restrykcji pandemicznych, które obowiązują w danym państwie. Mówiąc więc bardziej ogólnie, jego posiadacze unikną kwarantanny po przyjeździe oraz konieczności wykonywania testów. System nie jest typowym paszportem, nie może służyć jako dokument weryfikujący dane podczas przekraczaniu granicy kraju. Zawiera on informacje, dotyczące tego, czy jego posiadacz jest zaszczepiony przeciw COVID 19, lub przebył tę chorobę w ciągu ostatnich 180 dni. System w pełni będzie działał od 1 lipca 2021, jednak w kilku krajach (w tym w Polsce) UCC funkcjonuje od 1 czerwca.

Jak działa UCC?

Cały system jest bardzo prosty i jest oparty o kod QR. Możesz z niego skorzystać, logując się na swoje Internetowe Konto Pacjenta. Jest on dostępny dla Ciebie, wystarczy go pobrać i wydrukować. Jeśli nie korzystasz z IKP, to kod otrzymasz w punkcie szczepień lub w placówce medycznej. Możesz też go uzyskać, korzystając z aplikacji mObywatel. Nie musisz wtedy drukować kodu, wystarczy, że będziesz mieć smartfona przy sobie i pokażesz go podczas przekraczania granicy.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*