WiFi w całym domu. Jak rozbudować swoją sieć?

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Dostęp do internetu w domu jest niezwykle ważny, zwłaszcza przy pracy w trybie home office. Rozszerzenie zasięgu sieci bezprzewodowej nie jest trudne – często wystarczy wykorzystać punkty dostępu.

Punkt dostępu – usprawnij sieć bezprzewodową w swoim domu

Szukając sposobów na rozbudowanie sieci internetowej we własnym domu, warto zwrócić uwagę na rozwiązania przygotowane właśnie w tym celu. Dobrym wyborem będzie postawienie na tak zwany access point, czyli punkt dostępu. Dzięki takiemu urządzeniu można w prosty sposób rozszerzyć dostęp do łącza internetowego na całą powierzchnię domu lub mieszkania – to szczególnie przydatne, gdy sygnał w pomieszczeniach położonych z dala od routera jest słaby. 

Odpowiednie rozmieszczenie punktów dostępu pozwala doprowadzić sieć nawet do miejsc takich jak garaż, strych czy kotłownia. Przekłada się to na bardzo szerokie możliwości względem wykorzystania różnych domowych sprzętów elektronicznych, które wymagają połączenia z internetem. Z pomocą access pointów można znacznie wesprzeć na przykład pracę systemów smart home, telewizji bezprzewodowej czy kamer monitoringu, lub po prostu dostarczyć stabilne łącze do smartfonów, tabletów i laptopów w dowolnym miejscu.

Access point a router

Urządzenie tego rodzaju często jest mylone z routerem, jednak istnieje znacząca różnica pomiędzy działaniem tych dwóch sprzętów. Podczas gdy router służy do skonstruowania własnej sieci lokalnej i sposobu łączenia się z internetem, punkt dostępu jest w zasadzie przedłużeniem infrastruktury tego typu. Aby access point działał poprawnie, musimy zatem w pierwszej kolejności dysponować sprawnym routerem i odpowiednio skonfigurowaną siecią.

Punkt dostępu zapewnia hostom – czyli urządzeniom, które łączą się z daną siecią – dostęp do łącza za pomocą bezprzewodowego sygnału. Tego typu sprzęt można traktować jako most łączący poszczególne segmenty sieci lokalnej. Większość aktualnie produkowanych access pointów jest wyposażona w serwer DHCP – protokół dynamicznego konfigurowania hostów. Ważnym elementem jest także koncentrator sieciowy, który pozwala na przyłączanie wielu urządzeń sieciowych, najczęściej spotykany w wersjach z liczbą portów wynoszącą 4, 8, 16 lub 24. Niektóre sprzęty łączą funkcjonalność punktu dostępu z routerem.

Część modeli jest dodatkowo wyposażona w interfejs USB, który umożliwia podłączenie oraz współdzielenie urządzeń peryferyjnych – na przykład drukarek. Ze względu na specyfikę działania access point może być traktowany jako przedłużacz sygnału routera, choć dokładny zakres funkcjonalności zależy od producenta i zastosowanych rozwiązań. Punkty dostępu można montować zarówno wewnątrz budynku, jak i na zewnątrz.

Jaki punkt dostępu wybrać do domu?

Aby móc wybrać odpowiedni punkt dostępu, należy przede wszystkim zastanowić się nad jego wykorzystaniem. W przypadku, gdy domownikom szczególnie zależy na dostępie do szybkiego łącza – na przykład podczas zdalnej pracy lub nauki, gdy nie możemy pozwolić sobie na opóźnienia – warto spojrzeć na sprzęty o nieco większych możliwościach. Maksymalna prędkość transmisji bezprzewodowej z wykorzystaniem access pointu może wynosić nawet do 2 000 Mb/s. Wciąż jest to jednak głównie przedłużenie sieci oferowanej przez router – punkt dostępu sam z siebie nie zwiększy prędkości łącza, wobec czego maksymalny transfer będzie zazwyczaj dyktowany przez resztę sprzętów w naszej domowej sieci. Access pointy przeznaczone do zastosowania domowego kosztują zazwyczaj mniej niż 500 złotych. Jeżeli chcemy stworzyć rozbudowaną siatkę punktów dostępu, ostateczne wydatki mogą okazać się kilkakrotnie wyższe – w efekcie jednak otrzymamy dostęp do stabilnego połączenia na dużej powierzchni.

Polecane modele

Wśród liderów na rynku wymienia się marki takie jak TP-Link, Ubiquiti czy ASUS. Przyjrzyjmy się poszczególnym modelom od tych producentów, które mogą świetnie sprawdzić się w roli domowych punktów dostępu. Oferowany przez TP-Link access point RE505X wykorzystuje łączność WiFi 6, zapewniając najwyższą możliwą szybkość przesyłu danych. Całość uzupełnia intuicyjny interfejs i atrakcyjna cena wynosząca niecałe 400 złotych.

UAP-AC-LITE od Ubiquiti oferuje przepustowość na poziomie 300 Mbps w paśmie 2,4 GHz. Taki wynik jest możliwy dzięki wykorzystaniu zintegrowanej anteny MIMO. Do zestawu można dołączyć kontroler UniFi 3.0, który usprawni zarządzanie siecią. Ostatnią propozycją jest urządzenie od ASUS – punkt dostępu RP-AC51. To najtańsza z proponowanych opcji: sprzęt możemy kupić już za 180 złotych. Produkt od tajwańskiego koncernu jest w stanie osiągnąć prędkość rzędu 433 Mbps na paśmie 5 GHz.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*