Zastosowanie grafenu szansą na rozwój dysków HDD

Potrzebujesz ok. 2 min. aby przeczytać ten wpis

Naukowcy z University of Cambridge dokonali odkrycia, które może zmienić sytuacje w sektorze dysków komputerowych. Dzięki zastosowaniu grafenu do łask mogą wrócić dyski HDD.

Odkrycie uczonych z brytyjskiego uniwersytetu może okazać się kamieniem milowym w dalszym rozwoju dysków. Dzięki niemu jest możliwe stworzenie powłoki, która zabezpieczy talerze przed korozją i tarciem. Co ważne, grafen pozwoli na zwiększenie gęstości zapisu danych.

Nasze badania pokazują doskonałe właściwości mechaniczne grafenu, jego odporność na korozję i zużycie w przypadku nośników magnetycznych o ultrawysokiej gęstości przechowywania. Biorąc pod uwagę, że w 2020 roku wyprodukowano około 1 mld terabajtów pamięci masowej HDD, nasze odkrycie wskazuje drogę do masowego zastosowania grafenu w nowatorskich technologiach – wskazuje prof. Andrea C. Ferrari, dyrektor Cambridge Graphene Centre.

Odkrycie sprawia, że jest możliwe zapisanie aż 10 razy większej ilości danych na calu kwadratowym. W standardowych dyskach ta wartość wynosi około 1 TB, co oznacza, że dzięki zastosowaniu grafenu, na tej samej powierzchni zmieści się aż 10 TB.

Wykazanie, że grafen może służyć jako powłoka ochronna dla konwencjonalnych dysków twardych i że jest w stanie wytrzymać warunki zapisu magnetycznego wspomaganego termicznie, to bardzo ważne odkrycie. To jeszcze bardziej przyspieszy rozwój nowatorskich dysków twardych o dużej gęstości powierzchniowej – podkreśla dr Anna Ott z Cambridge Graphene Centre na University of Cambridge.

Dotychczas wydawało się, że dyski SSD z powodzeniem zastąpią HDD, jednak to odkrycie może zmienić sytuację i sprawić, starsza technologia wróci do łask.

Źródło: materiały prasowe

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*