Co trzeba zrobić, jakie działania podjąć, aby stać się programistą? Czy faktycznie każdy z nas może nim zostać, czy też potrzebne są do tego specjalne predyspozycje i uzdolnienia? A jeśli już zdobyliśmy wykształcenie w tym kierunku i podjęliśmy pracę programisty, co zrobić, aby stać się jeszcze lepszym?
Niewątpliwie jednym ze skutecznych rozwiązań mogą okazać się książki.
Nie zastąpią one ciężkiej pracy, ale na pewno są w stanie poszerzyć naszą wiedzę.
Liczymy, że zamieszczone informacje skłonią Was do sięgnięcia po te tytuły i że okażą się przydatne.
Książka ta skierowana jest dla osób, które nie podjęły jeszcze ostatecznej decyzji, czy bycie programistą jest najlepszym wyborem dla nich. John Sonmez w sposób bardzo przystępny opisuje różne aspekty zawodu programisty. Lektura tej obszernej książki przybliży nam pracę w zawodzie. Pokazuje zarówno to, z czym programista musi się zmagać w swojej codzienności, jak i to, przed jakimi wyzwaniami staje. Z książki można się również dowiedzieć, jak zdobywać niezbędną wiedzę i doświadczenie oraz gdzie uczyć się programowania.
Jedną z najczęściej polecanych pozycji jest XX wydanie książki „Pragmatyczny programista” autorstwa Davida Thomasa i Andrew Hunta. Wprawdzie pozycja ta ukazała się stosunkowo dawno, to jednak została zaktualizowana w 2019 roku w wydaniu jubileuszowym, więc zdecydowanie warto po nią sięgnąć.
Wieloautorskie, książkowe wprowadzenie w zagadnienie wzorców projektowych, które w niestandardowy sposób wyjaśnia i tłumaczy, na czym to wszystko polega. Książka nie jest typowym encyklopedycznym poradnikiem, ale wymaga od czytelnika przede wszystkim wyciągania wniosków, rozwiązywaniu ćwiczeń i łamigłówek.
Zastanów się, może warto zainteresować programowaniem młodsze pokolenie? W myśl przysłowia „Czym skorupka za młodu nasiąknie…” książki pozwolą dzieciom zapoznać się z tematem i pomogą złapać programistycznego bakcyla. Wśród szczególnie wartych polecenia pozycji jest „Programowanie z Minecraftem” (poziom podstawowy i średnio zaawansowany). Kto wie, może książka ta rozbudzi w dzieciach pasję programowania stanie się w przyszłości ich życiową drogą i pomysłem na dorosłe życie?
Nasza lista nie mogła się zakończyć bez tej pozycji. Książka powinna znaleźć się obowiązkowo w biblioteczce każdego programisty. Pozwoli czytelnikowi znaleźć odpowiedzi na pytania, z którymi mierzy się niejeden świeżo upieczony programista. Gwarantujemy, że po tej lekturze nauczycie się przekształcać kod z problemami w taki, który jest solidny i efektywny.
Zdj. główne: Aleks Dorohovich/unsplash.com