Jeśli nie wiesz czym różni się PHP od JavaScript, a hosting od domeny, to znalazłeś się we właściwym miejscu. Chociaż przez pandemię branża odrobinę spowolniła, to programiści wciąż są poszukiwani.
W przeszłości niewiele osób zainteresowanych było nauką programowania – smutny stereotyp przedstawiał speców od IT jako osoby w grubych okularach o rogowej oprawie i w koszuli flanelowej wystającej ze zbyt wysoko podciągniętych spodni. Dzisiaj nawet najbardziej zatwardziali miłośnicy pracy fizycznej powinni zdawać sobie sprawę, że programowanie to przyszłość. Jeśli chcesz nauczyć się tej sztuki, a nie wiesz, od czego zacząć, to usiądź wygodnie i przeczytaj poniższy artykuł. Znajdziesz w nim wyjaśnienia podstawowych pojęć i parę podpowiedzi jak ugryźć ten wyjątkowy temat.
Zanim zaczniesz naukę konkretnego języka programowania, powinieneś wiedzieć, że istnieje ich bardzo, ale to bardzo wiele. Każdy z nich posiada swoją własną specjalizację – jedne nadają się idealnie do programowania robotów, a inne umożliwiają działanie aplikacji internetowych. Od paru lat to JavaScript i HTML/CSS są najczęściej używanymi językami, ale nic w tym dziwnego – odpowiadają one za działanie większości stron internetowych w sieci. Trzeci na liście SQL używany jest do organizacji baz danych i jest często wykorzystywany przy projektach, w których inny język jest tym głównym. Python – choć na pozycji czwartej – co roku pnie się coraz wyżej w rankingu, przebijając w roku 2019 język Java. Zestawienia tego typu są pomocne w wyczuciu, jakie technologie są najczęściej wykorzystywane, a co za tym idzie, jak duża jest baza wiedzy za nimi stojąca.
Nawet jeśli jesteś wyjątkowo wszechstronny, to na samym początku będziesz musiał wybrać tylko jeden język, którego zaczniesz się uczyć. Java skupia się na aplikacjach, programach desktopowych i webowych, PHP to głównie internet – sklepy i strony, Python – aplikacje, oprogramowanie, sztuczna inteligencja i prawie wszystko inne. C# również jest językiem ogólnego przeznaczenia, C++ to programowanie systemowe, aplikacje i maszyny, JavaScript – wyświetlanie stron internetowych, Pearl – procesowanie plików tekstowych, administracja systemu i aplikacje webowe. Jest to tylko ułamek listy wszystkich języków programowania, do tego opisany wyjątkowo pobieżnie – przy odrobinie samozaparcia prawie każdy z nich można wykorzystać do kodowania zupełnie innych rzeczy.
Każdy, kto zaczyna uczyć się kodowania, szybko zauważa, że różnorodność materiałów dydaktycznych jest przytłaczająca. Można przeszukiwać setki forów internetowych, wertować stosy książek i czytać kod aplikacji open-source, ale jest też prostsza droga. Dobrym startem mogą być filmy w serwisie YouTube. Nie przekażą Ci one może specjalistycznej i fachowej wiedzy, ale mogą w ciekawy sposób przedstawić dany język, pokazać jego możliwości i zastosowania. Zobaczysz też, jak wygląda dany kod, czym się charakteryzuje i jak bardzo jest skomplikowany. Kiedy poznasz już podstawy, dobrze jest przenieść się na jedną z platform z kursami online. W niektórych serwisach znajdziesz naprawdę dobre szkolenia nawet za darmo, ale rzadko możesz wtedy liczyć na pomoc prowadzącego czy społeczności w rozwiązywaniu trudniejszych zadań. Za dostęp do platform społecznościowych i kontakt z nauczycielem często trzeba dodatkowo zapłacić, ale niekoniecznie muszą być to duże pieniądze. Kluczowa jest tutaj cierpliwość i czytanie opinii o danym kursie. Zanim zaczniesz, dobrze jest zadać sobie pytanie, czy chcesz uczyć się sam, czy w grupie? Potrzebujesz informacji zwrotnej od prowadzącego, czy wolisz pracować nad swoimi rozwiązaniami bez pomocy instruktora? Oczywiście nie wszyscy muszą być zwolennikami nauki interaktywnej i wolą korzystać z klasycznych metod takich jak rozwiązywanie ćwiczeń zawartych w grubych tomach rozłożonych przed komputerem. Nie ma w tym nic złego – najważniejsze żeby Twoja metoda była dla Ciebie wygodna.
Kodowanie może brzmieć na początku trochę strasznie, ale w rzeczywistości jest procesem całkiem nieszkodliwym. Większość popularnych języków programowania ma dziesiątki „edytorów tekstowych”, w których można pisać, ale istnieją również środowiska, które pozwalają na pisanie oprogramowania w wielu językach. IDE (ang. Integrated Development Environment) to tak zwane Zintegrowane środowiska programistyczne, czyli programy służące do tworzenia, testowania i modyfikowania oprogramowania. Pozwalają one również na kompilowanie kodu źródłowego, czyli tłumaczenie języka, w którym piszesz na język zrozumiały dla komputera. Nowoczesne IDE sugerują fragment kodu, który powinieneś w danym momencie napisać, uzupełniają braki i pokazują błędy z graficznymi wskazówkami. Jako początkujący poszukaj edytora, który jest przejrzysty i oferuje najlepsze narzędzia pomagające w nauce programowania.