C++ dla żółtodziobów – od czego zacząć?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Pomimo tego, że nauka programowania wydaje się czymś skomplikowanym, w rzeczywistości może okazać się stosunkowo przyjaznym zagadnieniem. Oto kilka cennych porad, które mogą Ci się przydać, jeśli chcesz rozpocząć przygodę z C++.

Motywacja

Być może zabrzmi to sztampowo, ale kluczem do sukcesu jest odpowiednia motywacja. Na samym początku bardzo łatwo się zniechęcić, szczególnie wtedy, kiedy poznajemy coraz nowsze zagadnienia, które wydają się być nieprzystępne. Najważniejsze jednak to trzymać się obranej drogi.

Jeśli lubisz programować i wiesz, że chcesz się tym zajmować – włącz komputer, zamknij wszystkie rozpraszacze w postaci Facebooka, Instagrama itd., otwórz program i koduj, koduj i jeszcze raz koduj. Tylko w ten sposób masz szansę na konkretny efekt.

Podstawy

Do nauki kodowania potrzebujesz tak naprawdę dwóch rzeczy: motywacji i komputera. Mając już to pierwsze, zajmijmy się komputerem. Musisz wyposażyć go w odpowiedni program, czyli kompilator, który zamieni twój kod napisany w C++, na kod maszynowy zrozumiały dla procesora. Popularnymi wyborami są GCC oraz MSVC.

Sam kompilator to jednak za mało. Musisz pobrać tzw. IDE (Integrated Development Environment), czyli zintegrowane środowisko programistyczne. Jest to zestaw aplikacji potrzebnych przy wytwarzaniu oprogramowania, który zawiera w sobie kompilator właśnie, edytor tekstu, który koloruje i formatuje składnię, oraz debugger, pomagający znaleźć błędy w kodzie. Do wyboru są setki takich środowisk, jednak na początku warto zdecydować się na Code Blocks (zawiera kompilator GCC) lub Visual Studio (wspiera MSVC).

Pierwszy kod

Jedną z najczęściej stosowanych metod nauki programowania jest napisanie swojego pierwszego, prostego programu o nazwie “Hello World!”. Pozwala on na zapoznanie się z podstawowymi komendami i zrozumienie ich działania. Efektem pracy będzie wyświetlenie się na ekranie tytułowego napisu. W Internecie dostępnych jest mnóstwo poradników, które przeprowadzą Cię przez to zadanie krok po kroku.

Skąd czerpać wiedzę?

W obecnych czasach nie brakuje darmowych poradników oraz kursów, które mogą pomóc w rozpoczęciu kodowania. Tak naprawdę wystarczy zapytać Google o naukę C++ i wybrać jedną spośród dostępnych opcji. Możesz skorzystać z internetowych poradników oraz filmów, zapisać się na tematyczne forum, na którym będziesz mógł zadawać pytania, czy zapisać się na kurs. Wartą polecenia jest strona cpp0x.pl – znadziemy na niej zbiór bardzo dobrych, polskich i bezpłatnych kursów. 

Rozwiązaniem nie tylko dla początkujących programistów, ale także tych doświadczonych, jest sięganie po specjalistyczną prasę. Nawet starsi koderzy muszą czasem zajrzeć do książki czy dokumentacji, ponieważ nie da się spamiętać wszystkich funkcji i algorytmów. Pożytecznymi pozycjami do nauki są:

  • Jerzy Grębosz, „Symfonia C++ Standard”,
  • Jesse Liberty, „C++ dla każdego”,
  • Stephen Prata, „C++ Primer Plus”.

Książki są bardzo przydatne, jednak nie nauczysz się C++, jeśli nie będziesz kodować. Najlepsza jest praktyka, dlatego warto zainteresować się czymś w rodzaju „pracy domowej”. Przeglądając Internet, możesz znaleźć wiele stron, które oferują ciekawe programistyczne wyzwania, przykładowo:

  • Leetcode,
  • Code Chef,
  • Sphere Online Judge.

Metodą trudną, chociaż bardzo skuteczną, jest znalezienie przykładowego kodu i analizowanie go – „Tutaj jest komenda if, zajrzę do słownika… Aha! Tak to działa!”. Może być to skomplikowane, szczególnie dla żółtodziobów, jednak jeśli lubisz uczyć się metodą prób i błędów – będzie to bardzo efektywne.

Przeczytaj też: https://www.computerable.pl/komputery/jak-chlodzic-komputer/

Zdjęcie główne: Arif Riyanto/unsplash.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*