Skaner osobny czy razem z drukarką – co wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Wiele osób zadaje sobie pytanie — co wybrać? Osobny skaner czy urządzenie wielofunkcyjne razem z drukarką? Sprawdzamy, jakie wady i korzyści niesie ze sobą każde z rozwiązań, i które będzie najlepsze w każdym przypadku.

Jaka jest różnica?

Różnica jest jedna i zasadnicza. Gdy zakupimy skaner osobno, będzie mógł tylko skanować. Jeżeli wybierzemy model wielofunkcyjny razem z drukarką, będzie on posiadał wiele dodatkowych funkcji, jak na przykład kserokopiarka. Coraz więcej modeli urządzeń wielofunkcyjnych dostępnych na rynku może również działać bez komputera. W przypadku skanerów jest to utrudnione. 

Wady i zalety

Zarówno zakup osobnego skanera, jak i urządzenia wielofunkcyjnego, ma swoje wady i zalety. 

Zacznijmy od osobnego skanera. Do zalet zaliczyć na pewno możemy dokładne dopasowanie możliwości urządzenia do naszych potrzeb, a także łatwiejszy serwis pojedynczego urządzenia. A wady? Dla przykładu utrudnione będzie wykonanie kopii dokumentu. Osobne skanery wymagają również komputera do poprawnego działania. 

A jakie są zalety urządzeń wielofunkcyjnych? Na pewno integracja wielu funkcji w jednym miejscu. Za pomocą jednego urządzenia zeskanujemy dokument, wydrukujemy dokument i zrobimy jego kopię. Nie da się ukryć, że jeżeli i tak planujemy zakup drukarki, to wybór urządzenia wielofunkcyjnego będzie o wiele tańszy, a jego obsługa prosta i wygodna.

A wady? Najtańsze modele nie posiadają zbyt dobrej jakości skanerów. Możemy mieć również problemy, gdy któryś z komponentów urządzenia się zepsuje. Dla przykładu nie wymienimy tylko skanera. Dodatkowo urządzenia wielofunkcyjne są trudniej dostępne w niestandardowych rozmiarach.

Poznaj najlepsze APLIKACJE ZE SKANEREM NA ANDROIDA.

Na co się zdecydować?

Wszystko tak naprawdę zależy od tego, jakie są nasze potrzeby, jednak wybór urządzenia wielofunkcyjnego jest chyba najrozsądniejszy. W cenie bardzo podobnej do samodzielnego skanera otrzymujemy dodatkowo drukarkę i kserokopiarkę, a wiele nowoczesnych urządzeń wyposażonych jest w moduły WiFi, dzięki czemu można drukować i skanować dokumenty chociażby ze smartfona.

Na osobny skaner powinniśmy zdecydować się wyłącznie, gdy nie mamy zbyt wiele środków na zakup urządzenia lub potrzebujemy konkretnego rozmiaru skanera, którego nie znajdziemy w urządzeniach wielofunkcyjnych. Należy także pamiętać, że te droższe skanery zawsze będą miały lepszą jakość skanów, niż te zamontowane w urządzeniach wielofunkcyjnych, nawet tych z najwyższej półki. 

Są to jednak różnice, które zauważą tylko profesjonaliści, w komercyjnym użytku i jeżeli poszukujemy urządzenia do domu, najlepiej zdecydować się na skaner połączony z drukarką.

Wiele osób obawia się, że drukarka i skaner połączone w jednym urządzeniu będą na siebie w jakiś sposób wpływać. Tak zdecydowanie nie jest, a najprostszym argumentem, który obala tę teorię, jest to, że wiele urządzeń wielofunkcyjnych korzysta chociażby z tych samych tonerów i tuszów, które znajdziemy w osobnych urządzeniach. Przy zakupie warto jednak pamiętać, by zdecydować się na model znanej marki i wcześniej sprawdzić, jakie są koszty eksploatacji takiego urządzenia.

Zdjęcie główne: WangXuefei/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*