„DOTA 2” to niezmiennie jedna z najpopularniejszych gier typu MOBA. Wielu początkujących, a także średniozaawansowanych graczy zastanawia się – co zrobić, aby wejść na poziom mistrzowski?
„DOTA 2” to znana gra komputerowa z gatunku MOBA, czyli multiplayer online battle arena, korzystająca z modelu free to play. Producentem i wydawcą gry jest firma Valve Corporation, została wydana w lipcu 2013 roku.
Rozgrywka w „DOTA 2” polega na starciu dwóch pięcioosobowych drużyn, które przy asyście jednostek kontrolowanych przez komputer, zwanych creepami, starają się zniszczyć fortyfikacje przeciwnika. Gracze wybierają sobie bohaterów. Każda dostępna postać ma indywidualne umiejętności oraz statystyki, a w trakcie rozgrywki zdobywa punkty doświadczenia. Poprzez zabijanie wrogich creepów i postaci, a także niszczenie wrogich budynków zdobywa się również złoto, za które kupować można przedmioty ulepszające statystyki bądź wywołujące jakiś efekt.
Jednymi z najważniejszych elementów rozgrywki „DOTA 2” są wybór bohatera i pozycji w drużynie. Aby zostać zaawansowanym graczem, należy zrozumieć, na czym polegają poszczególne pozycje i skupić się na trenowaniu umiejętności właśnie pod tym kątem.
„DOTA 2” to gra, w której niezwykle istotne są poszczególne mechaniki. Ich znajomość jest konieczna, aby rozwijać umiejętności gracza. Jedną z takich mechanik jest denying, czyli z języka angielskiego ‘odmawianie’. Jest to mechanika, która ma na celu utrudnianie przeciwnikom zdobywania nagród przez dobijanie sojuszniczych creepów. Inną z popularnych mechanik jest blokowanie creepów, czyli umyślne ustawianie fal z creepami na korzyść dla swojej drużyny. Kolejnymi z ciekawych technik, które stosuje się w grze „DOTA 2”, są „pullowanie campów” czy „stackowanie campów”. Niezwykle ważna w grze jest też wizja na mapie, która pozwala się graczom zorientować, w jakim miejscu znajdują się obecnie przeciwnicy.
W e-sporcie niezwykle istotne są regularne treningi. W przypadku „DOTA 2” trening powinien skupić się na ćwiczeniu poszczególnych mechanik, ale też zrozumieniu, kiedy powinno się podejmować konkretne działania. Praktyka czyni mistrza – w przypadku gier komputerowych warto zatem doskonalić swoje umiejętności przez częste granie. Pomocne może się okazać oglądanie rozgrywek doświadczonych graczy, przykładowo podczas mistrzostw The International albo na streamach udostępnianych w serwisach internetowych takich jak Twitch.
Zdj. główne: lalesh aldarwish/pexels.com