Jak działa pasywne chłodzenie komputera?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Systemy chłodzenia komputera dzielą się na dwa główne rodzaje – pasywne i aktywne. Jak działa i czym charakteryzuje się pierwszy z nich?

Dlaczego warto zadbać o skuteczne chłodzenie komputera?

Przede wszystkim warto zaznaczyć, że ciepło może być bardzo szkodliwe dla urządzeń i podzespołów elektronicznych. Ich komponenty zachowują największą sprawność przy stosunkowo niskiej temperaturze – zbyt wysokie wartości mogą z kolei powodować różnego rodzaju uszkodzenia i awarie. Z tego względu przy kompletowaniu wyposażenia do komputera niezwykle istotne jest zadbanie o sprawne chłodzenie, zwłaszcza gdy planujemy wykorzystywać urządzenie do wymagających czynności. To podstawa m.in. dla graczy czy dla profesjonalistów, którzy pracują z użyciem zaawansowanych programów.

Jak działa chłodzenie pasywne?

Podczas gdy chłodzenie aktywne opiera się na wykorzystaniu jednego lub więcej wentylatorów, w przypadku chłodzenia pasywnego stosuje się jedynie radiator. Zadaniem tego elementu jest odprowadzanie ciepła do otoczenia – w tym celu stosuje się głównie aluminium lub miedź, które zapewniają sprawne działanie procesu przewodzenia ciepła. Radiator jest mocowany bezpośrednio przy podzespołach, które wymagają chłodzenia. Niekiedy dodatkowo stosuje się chłodzenie cieczą lub ciepłowody – to rozwiązanie obecne szczególnie przy elementach narażonych na najwyższe obciążenie.

Plusy chłodzenia pasywnego

Największą zaletą chłodzenia pasywnego jest brak hałasu wytwarzanego przez wentylatory w systemach aktywnych. To czynnik, który ma znaczący wpływ na komfort użytkowania. Co więcej, chłodzenie pasywne nie wpływa na zużycie energii, co może pomóc zredukować koszty. Tego typu zestawy nie są wyposażone w ruchome elementy, dzięki czemu mogą odznaczać się większą żywotnością – wymagany jest jednak poprawny, precyzyjny montaż.

Chłodzenie aktywne czy pasywne – które wybrać?

Chłodzenie pasywne jest przeważnie stosowane przy podzespołach o stosunkowo niewielkiej mocy – z tego względu rzadko spotkamy takie systemy na przykład w komputerach gamingowych. Choć dostępne są zaawansowane rozwiązania tego typu, które bez problemu poradzą sobie również z wysokim obciążeniem, przeważnie efektywność odprowadzania ciepła jest niższa niż przy użyciu układów aktywnych. Z tego względu chłodzenie pasywne znajduje zastosowanie m.in. w komputerach biurowych.

Decydując się na chłodzenie pasywne, warto zwrócić uwagę przede wszystkim na jakość wykonania kluczowych komponentów radiatora. Istotne będą także wymiary – muszą być dokładnie dopasowane do danego podzespołu, a także do obudowy komputera. W większości układów – takich jak procesory czy karty graficzne – radiator jest zintegrowany z samym podzespołem, przez co wybór i montaż nie będą stanowić żadnego problemu.

Jak złożyć komputer z chłodzeniem pasywnym?

Komputer wyposażony wyłącznie w chłodzenie pasywne to doskonały wybór dla osób, które chcą postawić przede wszystkim na ciche działanie sprzętu. Aktualnie niemal wszystkie kluczowe podzespoły są dostępne w wersjach z takim rozwiązaniem – bez problemu można znaleźć zarówno procesory, jak i karty graficzne, a także zasilacze. Sam proces składania komputera nie różni się od montażu elementów z chłodzeniem aktywnym. Należy jednak mieć na uwadze, że wymiary poszczególnych komponentów mogą być dość duże – co do zasady wydajność radiatora rośnie wraz z jego rozmiarem. Z tego względu warto wyposażyć się w nieco większą obudowę, która sprawnie pomieści wszystkie podzespoły i zapewni odpowiedni przepływ powietrza.

Zdj. główne: fancycrave1/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*