Światłowód to jedna z najszybszych obecnie możliwości przesyłu danych. Działa z prędkością nawet 1 Gb/s, co dla zwykłego użytkownika jest wręcz niebotyczną wartością. W końcu jeszcze kilka lat temu, gdy światłowody w Polsce były tylko marzeniem, prędkość 50 Mb/s robiła wrażenie. Jednak, aby wysoka szybkość połączenia mogła być osiągnięta, potrzebny jest odpowiedni router, sprawdź najlepsze urządzenia!
Zacznijmy jednak od tego, dlaczego router do światłowodu powinien być inny od modelu na przykład do internetu radiowego?Z prostej przyczyny: aby wykorzystać w pełni potencjał jednego z najszybszych rodzajów połączenia internetowego, potrzebny jest router wyższej klasy, stworzony na potrzeby ogromnych prędkości, oferujący spory zasięg oraz standard łączności bezprzewodowej. Sprawdź najważniejsze cechy routerów do światłowodu:
prędkość – jedna z najważniejszych kwestii, w końcu chodzi o to, aby internet działał szybko. Będzie to możliwe, jeśli postawisz na router z portami WAN i LAN o przepustowości do 1 Gb/s, wtedy światłowodu nic nie będzie ograniczać;
zasięg – internet z maksymalną prędkością w jednym pomieszczeniu, a w kolejnych już problemy z zasięgiem? Tak to nie powinno wyglądać. Szukając routera do światłowodu, zainwestuj w rozwiązanie z czterema antenami, najlepiej jeśli oferuje także optymalizację połączeń – to dosyć nowa technologia pozwalająca wyciągnąć maksimum ze światłowodu w każdych warunkach;
standard i prędkość łączności bezprzewodowej – ostatni punkt na naszej liście cech wysokiej jakości routerów. Zanim przejdziemy do samych urządzeń, warto bowiem jasno sobie powiedzieć, że absolutne minimum to Wi-Fi 5 i przepustowość od 300 Mb/s w pasmie 2,4 GHz.
Ranking trzech topowych routerów do światłowodu
Przedstawiamy trzy najlepsze routery do światłowodu pod względem przepustowości, ale również ceny. Warto wziąć pod uwagę, że za jakością idzie wzrost kosztów zakupu tego urządzenia, dlatego niektóre propozycje, mimo że oferują ogromne przepustowości, są bardzo drogie. Oto najciekawsze modele:
ASUS RT-AC57U v3 to pierwszy na liście, lecz niekoniecznie najlepszy w tym zestawieniu router do światłowodu 300 Mb/s zapewniający dobrą przepustowość i przede wszystkim silne połączenie, którego nie sposób zakłócić. Na uwagę zasługują cztery anteny 5dBi oraz wzmacniacz gwarantujące bardzo dobry zasięg o sporym promieniu – wpływa na to również technologia AiRadar. Wybierając to rozwiązanie, możesz mieć pewność, że w każdym pomieszczeniu w Twoim mieszkaniu internet będzie działał na pełnej prędkości. Na uwagę w tym modelu zasługuje także wielofunkcyjny port USB oraz prosta konfiguracja z zaawansowanymi funkcjami bezpieczeństwa.
LINKSYS MR 8300-EU jest kolejnym w rankingu urządzeniem, na które wielu wymagających użytkowników stawia. Produkt oferuje prędkość do 1 Gb/s przy płynnym działaniu sieci. Dzięki temu nie musisz się obawiać żadnych przerw podczas oglądania streamów wideo w wysokiej jakości czy grania w wymagające solidnego połączenia internetowego gry online. Router możesz podłączyć przewodowo do komputera i wykorzystać jego maksymalne możliwości lub wybrać łączność Wi-Fi o szybkości do 400 Mb/s dla 2,4 GHz oraz 1772 Mb/s dla 5 GHz – robi wrażenie, prawda? To naprawdę solidny sprzęt z portem USB, optymalizacją QoS oraz zaawansowaną technologicznie zaporą dla zapewnienia maksymalnego bezpieczeństwa.
ASUS RT-AX92U, czyli ostatni w rankingu router do światłowodu, który (jak zaraz się przekonasz) deklasuje pozostałe, jeśli chodzi o szybkość połączenia. Jest to urządzenie oferujące Wi-Fi 6 ze standardem AX. Produkt zapewnia ogromną przepustowość, dzięki technologiom:
OFDMA (wielodostęp z ortogonalnym podziałem częstotliwości), która sprawia, że nawet kilku użytkowników jednocześnie może korzystać z maksymalnej mocy routera;
MU-MIMO bazującej na TxBF, której głównym zadaniem jest zwiększenie maksymalnej przepustowości sieci za sprawą równoległej transmisji, jaka jest realizowana przez kilka nadajników czy odbiorników.
Przekłada się to na szybkość 400 Mb/s w paśmie 2,4 GHz oraz aż 5670 Mb/s w paśmie 5 GHz. Mocny zasięg, ogromna prędkość łącza i brak spadków podczas obsługi wielu urządzeń jednocześnie. Zdecydowany lider rankingu, który na niekorzyść użytkowników kosztuje około tysiąca złotych, choć według nas warto w niego zainwestować!