Komu może się przydać stacja dokująca do laptopa? Jak ją wybrać?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Producenci laptopów wyposażają je w szereg portów pozwalających na podłączenie do nich dodatkowej klawiatury, myszki, a także drukarki, skanera czy monitora. Jednak liczba tych portów jest ograniczona, co nie pozwala na podpięcie do notebooka wszystkich sprzętów, które potencjalnie mogą Ci być potrzebne. Problem ten rozwiązuje stacja dokująca do laptopa. Sprawdź, czym ona jest i jak ją wybrać?

Czym jest stacja dokująca?

Urządzenie określane mianem stacji dokującego pozwala przy użyciu jednego kabla USB podłączyć do laptopa kilka czy nawet kilkanaście różnych urządzeń peryferyjnych. Może mieć ona różne porty, jak m.in. USB, USB-C, HDMI czy RJ45-LAN. Możesz podpiąć również dysk twardy, by w ułatwiony sposób zgrywać dane z pamięci komputera.

Zwiększenie liczby portów komputera mobilnego

Za sprawą odpowiednio dobranej stacji dokującej możesz zdecydowanie zwiększyć funkcjonalność swojego notebooka, który ma np. zaledwie jeden lub dwa porty USB, a ty chciałbyś podłączyć do niego myszkę, klawiaturę, drukarkę i nie tylko. Do podstawowych portów w laptopach zalicza się nie tylko USB, ale rzecz jasna port, który służy do zasilania notebooków. Bez niego ładowarka do laptopa nie mogłaby doładować baterii, jaka się w nim znajduje, czy po prostu zasilać urządzenie.

Kompatybilność stacji dokującej do laptopa

W pierwszej kolejności przy wyborze tego, jaka stacja dokująca pozwoli Ci na zwiększenie funkcjonalności Twojego laptopa, warto zwrócić uwagę na jej kompatybilność. Wszystko dlatego, że w sprzedaży znajdują się rozwiązania, które dedykowane są konkretnym seriom laptopów, ale też możesz kupić uniwersalne w zastosowaniu urządzenia, które będą tak samo skutecznie współpracować z dowolnym typem czy modelem notebooka.

Liczba i rodzaje portów w stacji dokującej

Ważnym kryterium wyboru odpowiedniej dla stacji dokującej jest to, w ile i jakie porty została ona wyposażona. Do połączenia z laptopem takie urządzenia mogą wykorzystywać dedykowane złącze, USB-C lub Thunderbolt. Sprawdź przed zakupem stacji dokującej, jaki interfejs takiego sprzętu będzie w stanie obsłużyć. Natomiast one same mogą dawać możliwość podłączenia dodatkowych urządzeń przy użyciu portów USB 2.0, USB 3.x, USB typu C, DisplayPort, Thunderbolt, HDMI, DVI, VGA, RJ-45, Audio We/Wy czy przez gniazdo na linkę zabezpieczającą.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*