Nowości od Intela. Sprawdź, co nowego wnoszą procesory z serii Rocket Lake

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Intel od lat dominuje na rynku procesorów, choć AMD coraz bardziej zbliża się do swojego rywala. Firma jednak nie próżnuje – w tym roku pojawiły się nowe, wydajne układy z serii Rocket Lake.

Procesory z serii Rocket Lake

Na początku 2021 roku – dokładnie 11 stycznia – Intel poinformował, że użytkownicy będą mogli skorzystać z produktów z nowej serii Rocket Lake. Procesory już pojawiły się na półkach sklepowych: od 30 marca można zakupić układy 11. generacji od Intela. Przed oficjalną premierą pojawiało się wiele przecieków i plotek – teraz jednak wszystko jest już jasne i znamy ostateczne parametry układów.

Procesory z generacji Rocket Lake wykorzystują zupełnie nową architekturę, jednak zastanawiający może być fakt, że zastosowano tutaj 14-milimetrową litografię. Pierwszy wariant tego procesu produkcyjnego pojawił się już w 2014 roku – w błyskawicznie rozwijającym się świecie mikroprocesorów jest to bardzo odległa data. Intel jednak aktualnie skupia się nie na opracowywaniu nowych metod litografii, lecz na udoskonalaniu już istniejących sposobów. W przypadku procesorów Rocket Lake zmiany w modelu produkcji przyniosły poprawę wydajności aż o 19%.

Układy z tej rodziny wyróżniają się także znacznie większym taktowaniem kontrolera pamięci DDR4, które wynosi teraz 2 933 MHz. Ponadto nowe procesory zapewniają wsparcie dla portów USB typu 3.2 Gen 2×2 (prędkość do 20 Gb/s) oraz interfejsu PCI Express 4.0 z 20 liniami sygnałowymi. Nowy rodzaj połączenia sprawia, że możliwości najnowszych kart graficznych i dysków SSD mogą zostać wykorzystane w pełni.

To nie koniec nowości – usprawniona grafika i szybsze obliczenia związane z AI

Użytkownicy procesorów z serii Rocket Lake skorzystają także z zupełnie nowej generacji układów graficznych – Intel Xe. W porównaniu z wcześniej stosowanymi rozwiązaniami osiągi zintegrowanej grafiki wzrosły aż o 50%. GPU tego rodzaju wspiera 10-bitowe kodowanie AV1 oraz 12-bitowe kodowanie HEVC, a także obsługuje interfejs HDMI 2.0 (HBR3). Funkcjonalność nowych procesorów uzupełnia funkcja Intel Deep Learning Boost (VNNI), która ma na celu znacznie zwiększyć prędkość wykonywania obliczeń związanych ze sztuczną inteligencją.

Wydajność procesorów z serii Rocket Lake względem poprzednich generacji

Podobnie jak w przypadku każdej kolejnej linii procesorów, nowe produkty oferują wzrost osiągów w stosunku do wcześniejszych modeli. Główną zaletą układów z serii Rocket Lake jest zwiększenie możliwości dotyczących podkręcania procesora, co przekłada się na sprawniejsze działanie całego komputera – należy jednak pamiętać o ostrożności i odpowiednim przygotowaniu, by uniknąć problemów ze stabilnością. Taką funkcjonalność oferują CPU z dopiskiem w postaci litery „K”; aby wykorzystać ich możliwości, potrzebna jest płyta główna z chipsetem Z490 lub Z590. W każdym modelu można także w pewnym zakresie zmienić maksymalne taktowanie pamięci RAM obsługiwanej przez procesor.

Do sprzedaży trafiły nowe modele procesorów Core i5, Core i7 oraz Core i9, wykonane w architekturze Rocket Lake. W tym roku pojawiły się także oparte na Comet Lake układy Core i3 oraz Pentium Gold, które dopełniają ofertę rozwiązań 10. generacji Intela. Według najwcześniejszych testów wydajność nowych procesorów wzrosła średnio o około 20% w stosunku do poprzedniej generacji – to bardzo zadowalający wynik, który z pewnością skłoni wielu klientów do zakupu nowych produktów.

Procesory Rocket Lake – cena

Nowe procesory od Intela oferują zauważalnie lepsze osiągi w porównaniu z poprzednią generacją. Nieznacznie wzrosła także cena, choć jej zmiana zależy również od konkretnego modelu. W przypadku układów Core i9 z odblokowanym mnożnikiem konieczne będzie zapłacenie nawet kilkuset złotych więcej niż za analogiczne produkty z poprzedniej generacji. CPU z serii Core i5 zostały wycenione na podobne kwoty jak poprzednicy. Warto także podkreślić, że największy wzrost wydajności dotyczy pracy na jednym rdzeniu – to parametr, który często interesuje graczy, jako że większość gier nie wykorzystuje w pełni wielordzeniowych obliczeń równoległych. Tego typu poprawa w działaniu CPU sprawia, że nowe modele nawet przy nieco wyższej cenie mogą być bardzo atrakcyjne dla fanów wirtualnej rozrywki.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*