Szyna danych w karcie graficznej. Która lepsza – 192 czy 256 bit?

Potrzebujesz ok. 3 min. aby przeczytać ten wpis

Karta graficzna jest jednym z najważniejszych podzespołów w naszym komputerze. Montowana w niej szyna odpowiada za przesył danych, dlatego warto zwrócić uwagę na liczbę bitów karty.

Im więcej, tym lepiej?

Przy zakupie kart graficznych zazwyczaj zwracamy uwagę na parametry procesora graficznego (GPU), pamięci VRAM oraz szyny danych. W przypadku tej ostatniej liczy się jej szerokość, wyrażana w ilości bitów przesyłanych w pojedynczym takcie zegara. Szyna, zwana również magistralą danych, odpowiada za połączenie pomiędzy układem graficznym a pamięcią VRAM. W dużym uproszczeniu to dzięki niej nasz komputer wie, ile w danym momencie nasza grafika zużywa pamięci operacyjnej karty.

Warto zaznaczyć, że karty graficzne wyposażone w szeroką szynę danych nie zawsze muszą być wydajniejsze od tych z mniejszą liczbą bitów. Aby cieszyć oko wszystkimi szczegółami naszej grafiki, musimy więc zwrócić uwagę na wszystkie parametry tego podzespołu. Najlepiej obrazuje to test, który wykonał portal PC Lab, któremu udało się wyizolować to samo GPU dla magistrali 192 i 256 bit.

192 i 256 bit vs Wiedźmin 3!

Zespołowi PC Lab udało się to osiągnąć przy użyciu kart graficznych AMD Radeon RX 5700 z szyną pamięci 256 bitów oraz Radeon RX 5600 XT wyposażoną w pamięć o szerokości magistrali 192 bity:

To bardzo prosty test, a ponieważ szerokość szyny danych to założenie nałożone przez producenta GPU i karty, to trudno jest wyizolować idealnie takie samo GPU z różną szerokością magistrali pamięci. Udało nam się to osiągnąć dzięki najnowszym kartom AMD z rodziny Navi.”przeczytamy na portalu PC Lab. I dalej: “Obie karty graficzne dysponują identycznym rdzeniem graficznym i pamięciami VRAM o identycznej szybkości działania. Jedyną różnicą pomiędzy nimi jest pojemność modułów pamięci. Mocniejszy RX 5700 dysponuje 8 GB VRAM, a słabszy RX 5600 XT do swojej dyspozycji ma 6 GB. Naszym zadaniem było wybranie odpowiedniego tytułu, który nie będzie wymagał dużej ilości pamięci VRAM, ale nadal będzie wymagający.

Test został przeprowadzony na grze Wiedźmin 3: Dziki Gon, na ustawieniach ultra. Jak się okazuje, w popularnym „Wieśku” przewagę miała karta RX 5700, z szerszą szyną danych, jednak ta przewaga była tak naprawdę minimalna.

RX 5700 z 256-bitową szyną okazała się szybsza od 192 bitowego Radeona RX 5600 o zaledwie 3,6 klatki na sekundę. Jest to jedynie o 5 proc. szybciej. Podobnych testów i porównań jest znacznie więcej i dotyczą one chipsetów zarówno ze stajni AMD, jak i Nvidii. 

Nie zawsze szerokość ma znaczenie

Podsumowując, szerokość szyny nie wpłynie na grafikę w grach wideo, a zwykły użytkownik praktycznie nie wychwyci tych minimalnych strat w płynności rozgrywki. Z tego powodu warto po raz kolejny zaznaczyć, że jeśli zdecydujemy się na zakup nowej karty graficznej, to w pierwszej kolejności powinniśmy sugerować się parametrami procesora odpowiedzialnego za przesyłanie danych oraz pamięci VRAM, a niekoniecznie samą szyną danych.

Żródło: PClab

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*