Biznesowy laptop powinien wyróżniać się wysoką wydajnością, stabilną pracą oraz pojemną baterią. W kwestii prędkości działania kluczową rolę odgrywa procesor – sprawdźmy, jakie układy wypadają najlepiej.
Procesor to jeden z najważniejszych elementów każdego komputera – niezależnie od jego przeznaczenia i zastosowania. To właśnie od tego podzespołu zależy sprawna praca całego sprzętu. Rolą CPU, czyli centralnej jednostki obliczeniowej, jest wykonywanie bieżących kalkulacji dotyczących operacji wykonywanych przez komputer. Każda instrukcja musi być przetworzona przez procesor – od wyświetlania kolejnych klatek filmów, poprzez wprowadzanie tekstu, aż po czynności takie jak włączenie i wyłączenie komputera.
Szczegóły działania różnią się w zależności od konkretnej architektury, a także systemu operacyjnego, jednak pracę układu można w skrócie opisać jako pobieranie danych z pamięci cyfrowej, interpretacja instrukcji i wykonywanie kolejnych rozkazów. Jego wydajność jest najczęściej określana przez taktowanie zegara, czyli teoretyczną liczbę pojedynczych operacji na sekundę, a także liczbę rdzeni – układy wielordzeniowe mogą wykonywać obliczenia równolegle, co przekłada się na znacznie szybsze działanie wielu programów.
Właśnie dlatego procesor odgrywa tak ważną rolę w konstrukcji notebooka. Gdy nasza praca dotyczy na przykład analizy sporych zbiorów danych lub przetwarzania złożonych informacji, warto postawić na układ o wysokiej wydajności.
W tym miejscu warto zaznaczyć, że w przeciwieństwie do komputera stacjonarnego, w przypadku laptopa nie mamy możliwości wymiany konkretnych podzespołów. Wybór danego procesora wiąże się zatem z wyborem reszty komponentów oferowanych przez dany model – jest to decyzja, którą warto dokładnie przemyśleć. Ostateczna konfiguracja będzie zależeć zarówno od naszych potrzeb, jak i dostępnego budżetu.
To układ, który oferuje równoległą pracę na ośmiu wątkach oraz maksymalne taktowanie pojedynczego rdzenia na poziomie 4,2 GHz. Warto podkreślić, że CPU od Intela z dopiskiem „U” zostały dostosowane pod kątem laptopów – w sytuacji, gdy pełna moc nie jest potrzebna, w celu oszczędzenia energii układ sam dostosowuje swoje działanie do taktowania 1,6 GHz. W połączeniu z inteligentnym cache o pojemności 6 MB przekłada się to na sprawne działanie w wielu sytuacjach przy utrzymaniu optymalnego zużycia prądu.
Choć w rodzinie procesorów i7 oraz i9 znajdziemy mocniejsze propozycje, i5-10210U oferuje świetną równowagę między ceną a wydajnością. To układ, który możemy znaleźć w wielu biznesowych laptopach – między innymi w Lenovo ThinkPad X1 Carbon, który pojawia się w licznych zestawieniach najlepszych sprzętów tego typu. W przypadku ograniczonego budżetu warte uwagi są także modele takie jak i5-5300U czy i5-7500U.
To propozycja od Intela o bardzo podobnym profilu do modelu opisanego wyżej. W tym przypadku możemy liczyć na maksymalną częstotliwość zegara wynoszącą 3,9 GHz oraz zużycie energii nieprzekraczające 15 W. Nie zabrakło także solidnego układu grafiki zintegrowanej – karta Intel UHD jest w stanie obsłużyć nawet rozdzielczość 4K. To procesor, który pojawia się na przykład w kolejnym udanym laptopie od Lenovo – ThinkPad L490.
To jeden z najmocniejszych układów 10. generacji Intela. Zastosowano tutaj architekturę Comet Lake oraz cztery rdzenie o taktowaniu bazowym 1,8 GHz. W przypadku trybu Turbo częstotliwość dla jednego rdzenia wynosi 4,9 GHz, z kolei przy operacjach wielordzeniowych – 4,3 GHz. Pojemność pamięci podręcznej to 8 MB, co przekłada się na szybkie przetwarzanie dużej liczby operacji. Nawet przy tak wysokiej mocy udało się zachować zużycie energii na poziomie 15 W, dzięki czemu układ świetnie sprawdza się podczas pracy w trasie. Model ten jest wykorzystywany między innymi w biznesowych laptopach od Della, takich jak Vostro 5490.
Choć przez długi czas to Intel dominował na rynku mobilnych procesorów, propozycje AMD są coraz szerzej stosowane. Pod kątem laptopów biznesowych przygotowano specjalną serię układów AMD Ryzen PRO, które łączą wysokie taktowanie rdzeni z pojemnym cache, a także świetną grafiką wbudowaną. Warto podkreślić, że AMD stosuje nieco inne podejście do zintegrowanych układów graficznych, którego efektem są większe możliwości układów producenta względem przetwarzania obrazu. To sprawia, że propozycje tej firmy mogą lepiej sprawdzić się w przypadku pracy, która wymaga na przykład obróbki zdjęć lub filmów. Godne polecenia modele to między innymi Ryzen 7 PRO 5850U oraz Ryzen 5 PRO 5650U, które dopiero pojawiły się na rynku i już niedługo powinny trafić do biznesowych notebooków.