Poduszka lędźwiowa do fotela gamingowego

Potrzebujesz ok. 5 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

Pytanie o dodatkową poduszkę do fotela gamingowego wydaje się bezzasadne, ponieważ znakomita większość foteli przeznaczonych dla graczy ma montowaną fabrycznie poduszkę lędźwiową. Problem w tym, że taka poduszka nie zawsze spełnia warunki ergonomii. Oznacza to, że wykonana jest z materiału, który nie dostosowuje się do kształtów ciała i jest za gruba albo za cienka.

Każda z tych cech skutkuje tym, że poduszka taka nie wspiera prawidłowo naszego kręgosłupa, co podczas wielogodzinnego siedzenia przy komputerze może mieć opłakane skutki.

Jakie warunki powinna spełniać poduszka lędźwiowa do fotela dla gracza

Ergonomiczna poduszka gamingowa spełnia następujące warunki:

  • Wykonana jest z pianki termoelastycznej, która dostosowuje się do kształtu ciała każdego, kto korzysta z fotela – jeśli jest to kilku użytkowników, każdy może liczyć na to, że zajmie w fotelu odpowiednią pozycję.
  • Pianka termoelastyczna ugina się najmocniej w miejscach największego nacisku, czyli tam, gdzie temperatura jest najwyższa. Uginając się, perfekcyjnie wypełnia przestrzeń między lordozą lędźwiową a oparciem fotela, gwarantując realne podparcie kręgosłupa.
  • Nie jest za gruba – wtedy powoduje nienaturalne wygięcie lordozy lędźwiowej ani za cienka, bo wówczas w ogóle nie spełnia swojego zadania.

Nawet w fotelu gamingowym o najbardziej futurystycznym designie poduszka lędźwiowa bywa najsłabszym ogniwem. W segmencie foteli dla graczy design ma znaczenie kluczowe z wielu powodów, wśród których wymienić należy zarówno upodobanie samych gamerów do specyficznych mebli i gadżetów, jak i zapotrzebowanie widzów śledzących dokonania streamerów, którzy udostępniają na żywo w Internecie najciekawsze rozgrywki ze swoimi znajomymi. W grę wchodzi także product placment, bo przecież w przypadku profesjonalnych graczy, lokowanie produktów (np. foteli gamingowych) jest jednym ze źródeł dochodu.

Im więcej czasu spędza się na graniu, tym bardziej warto pomyśleć o swoim fotelu gamingowym jak o elemencie ergonomicznego stanowiska pracy. Czasem zamiast fotela przeznaczonego dla graczy dobrze wybrać po prostu fotel ergonomiczny – ten może nie być aż tak atrakcyjny wizualnie, ale będzie bardziej komfortowy w użytkowaniu. Oczywiście na rynku są dostępne fotele, które równocześnie spełniają obydwa warunki. Profesjonalny fotel gamingowy powinien być równocześnie ergonomiczny. Najważniejsze, żeby nie kupować fotela gamingowego niskiej klasy, bo jego funkcjonalność może być naprawdę niewielka – ba, może walnie przyczynić się do powstania wad postawy.

Poduszki do fotela gamingowego – wyraz wiedzy na temat funkcjonowania naszego układu ruchu

Zakup osobnej poduszki do fotela dla gracza nie jest więc kaprysem, a wyrazem świadomości, że im więcej czasu spędza się w pozycji siedzącej za biurkiem, tym większe ryzyko przeciążenia kręgosłupa albo powstania zmian zwyrodnieniowych. Warto stale mieć na uwadze fakt, że znakomita większość gamerów to osoby nastoletnie i młode. W ich przypadku kręgosłup wymaga naprawdę solidnego wsparcia, bo do 21. roku życia kości są w stanie wzrostu. Wszelkie nieprawidłowości, które się wówczas pojawią ulegną utrwaleniu i będą się nasilać. Prawidłowa postawa w fotelu gamerskim to warunek utrzymania całego układu ruchu w nienagannym stanie.

Na co jeszcze zwracać uwagę, decydując się na zakup poduszki lędźwiowej do fotela gamingowego?

  • Powinna być wyrobem medycznym klasy pierwszej, co zagwarantuje nam certyfikat przysługujący wyrobom medycznym (Rozporządzenie Medical Device Regulation – MDR 2017/745 z dnia 5 kwietnia 2017 r.),
  • Powinna być wyposażona są w paski umożliwiające łatwe i szybkie mocowanie do oparcia.
  • Dobrze, aby spełniała warunki odnośnie bezpieczeństwa, ochrony zdrowia i wysokiej jakości, czego dowodem jest certyfikat CE, TUV albo EN71.
  • Jest wykonana z antyalergicznych materiałów (wspomniana już pianka termoelastyczna oraz wysokiej jakości dzianiny z atestem OEKO-TEX Standard 100).

Niech was nie przeraża fakt, że dobra poduszka lędźwiowa może być lepszej jakości niż sam fotel gamingowy. Jeśli wybierzecie naprawdę wysokiej jakości poduszkę, zrekompensuje to niedostatki fotela.

Warto mieć świadomość, że dobrze dobrana poduszka ortopedyczna lędźwiowa nie tylko wspiera dolny odcinek kręgosłupa, ale także wpływa na prawidłowe ułożenie pozostałych jego odcinków. Można powiedzieć, że „wymusza” odpowiednie ułożenie całego ciała. Działa to oczywiście także w przeciwną stronę: brak podparcia w odcinku lędźwiowym skutkuje nieprawidłowym ułożeniem stóp oraz kręgosłupa piersiowego i szyjnego. Spędzając wiele godzin na graniu należy więc zadbać o to, żeby nasze ciało nie odczuwało żadnego dyskomfortu.

Warto zainwestować w dobrej jakości poduszkę lędźwiową do fotela gamingowego, bo będzie jej można użyć na każdym innym siedzisku. Nawet jeśli będziemy chcieli grać na laptopie i usadzić się na kanapie, poduszka taka umożliwi nam przyjęcie maksymalnie fizjologicznej pozycji.

Fot.: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*