Zlecenie na budowę komputera kwantowego dla Creotech Instruments!

Potrzebujesz ok. 1 min. aby przeczytać ten wpis

Polska spółka Creotech Instruments pochodząca z Piaseczna została zaangażowana w niezwykłe przedsięwzięcie. Jego głównym celem jest budowa pierwszego dużego komputera kwantowego, który następnie ma być przekazany Unii Europejskiej. 

Decyzja odnośnie do tak ogromnego wyróżnienia firmy została podjęta przez Komisję Europejską w maju 2022 roku na międzynarodowym konsorcjum. Za jego przewodnictwem stoi Uniwersytet w Innsbrucku.

Komputer o mocy 100 kubitów

Liczący aż 100 kubitów komputer ma zostać zbudowany do 2025 roku, a co więcej, do roku 2029 spółka ma obowiązek zadeklarować swoją gotowość technologiczną do budowy aż 10 razy większego rozwiązania technologicznego. Pierwsza faza projektu wyposażona jest w budżet wynoszący 20 mln EUR, z czego polska spółka ma otrzymać 5–10%. Według informacji dostarczonej przez zarząd, Creotech Instruments jest jedyną firmą w konsorcjum pochodzącą z tych rejonów Europy. Warto zwrócić uwagę na fakt, że w zamierzeniu jest to wyłącznie przystanek w drodze do rozwoju kariery w kierunku budowy znacznie większych urządzeń.

Zdj. główne: Pixabay/pexels.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*