Najlepsze programy do VPN

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Wirtualna sieć prywatna, czy też w skrócie VPN, to usługa, która pozwala nam zwiększyć prywatność podczas przeglądania Internetu. Na rynku znajdziemy wielu dostawców tej usługi, jednak który jest najlepszy?

Co to jest VPN i jak działa?

VPN, czyli Virtual Private Network, to usługa, która pozwala ukryć przed dostawcą internetu, ale także przed innymi komputerami w sieci naszą aktywność. Współcześnie w internecie pełno jest usług, które zbierają o nas najróżniejsze dane, by później tworzyć nasze wirtualne profile. Te służą głównie do profilowania reklam, ale mogą być również wykorzystane w złych celach, co pokazała afera Cambridge Analytica. Warto się ustrzec przed takim wyciekiem danych. 

To, w jaki sposób działają sieci VPN, jest bardzo proste. Gdy łączymy się z jakąś stroną internetową, korzystając z internetu w tradycyjny sposób, nasz komputer przedstawia się adresem IP, który otrzymaliśmy od naszego dostawcy internetu. Dzięki temu możemy być szybko zidentyfikowani, udostępniamy swoją lokalizację i kilka innych, pozornie nic nieznaczących, informacji. Cała nasza aktywność, właśnie na podstawie adresu IP, jest zapisywana przez dostawców internetu oraz usługodawców. Pozwala to dokładnie odtworzyć, co robiliśmy w sieci.

VPN stanowią swego rodzaju dodatkową warstwę ochronną. Kiedy włączymy taki program, nasz komputer będzie łączył się z internetem za pośrednictwem serwerów należących do dostawcy VPN. Takie połączenie jest szyfrowane i zarówno dostawca VPNu, jak i operator sieci nie wiedzą, co robimy w internecie.

Najlepsze płatne usługi VPN

Nord VPN

To jedna z najpopularniejszych usług w VPN. Swoim klientom oferuje dostęp do ponad 5200 serwerów, które zostały rozmieszczone w 62. krajach. NordVPN Pozwala korzystać z sieci na jednocześnie 6 urządzeniach, a średni spadek prędkości internetu dla tej usługi może się wahać od 30 do 50%. Dostawca usługi zapewnia, że nie zapisuje żadnych danych dotyczących aktywności użytkowników.

ExpressVPN

Tu do dyspozycji będziemy mieli ponad 3000 serwerów, które zostały rozmieszczone w 160. lokalizacjach w 94. krajach. Ciekawym rozwiązaniem jest usługa TrustedServer, która upewnia się, że w infrastrukturze dostawca nie zapisuje żadnych aktywności użytkownika. Abonament pozwala na jednoczesne korzystanie z usługi na pięciu urządzeniach.

Surfshark

Jeżeli szukacie szybkiego VPNu, to Surfshark będzie dobrym wyborem. Korzystając z tej usługi, ogólna prędkość sieci spada o około 17%, co jest bardzo dobrym wynikiem. Surfshark oferuje ponad 3200 serwerów, które są rozlokowane w 65. krajach. Abonament pozwala na korzystanie z nielimitowanej liczby urządzeń, a aplikacja pozwala na blokowanie reklam i złośliwego oprogramowania.

Najlepsze bezpłatne usługi VPN

ProtonVPN Free

Jeżeli nie chcecie wydawać pieniędzy na sieć VPN, warto zainteresować się tą usługą. W jej ramach dostajemy nielimitowany pakiet danych do wykorzystania, jednak możemy łączyć się z serwerami wyłącznie w trzech krajach. Nie jest ona również zbyt szybka. 

Windscribe

Ta sieć pozwala korzystać z serwerów znajdujących się w 10. krajach, ale miesięczny limit danych na użytkownika to 10 GB. W przypadku korzystania z bezpłatnej wersji, z siecią możemy się połączyć za pomocą jednego urządzenia na raz. 

VPN w przeglądarce Opera

Jednym z najprostszych sposobów na zabezpieczenie naszej aktywności w sieci jest korzystanie z przeglądarki Opera. Posiada ona wbudowaną usługę VPN, która pozwoli połączyć się serwerami w trzech lokalizacjach: w Europie, Azji oraz Ameryce.

Zdj. główne: StefanCoders/pixabay.com

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*