Outsource’ing w IT – jak wynająć programistów?

Potrzebujesz ok. 4 min. aby przeczytać ten wpis

Artykuł sponsorowany

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść artykułu i osobiste poglądy autora.

W dzisiejszych czasach outsourcing usług IT cieszy się coraz większą popularnością nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie. To innowacyjne usługi, które pozwalają ograniczyć koszty tworzenia projektów informatycznych i jednocześnie zyskać dostęp do wykwalifikowanych specjalistów, bez konieczności ich zatrudnienia na stałe. Czym jest outsourcing specjalistów IT? Na czym to polega? Sprawdź!

Outsourcing IT – co to jest?

Outsourcing usług w branży IT to pewien rodzaj strategii biznesowej, która umożliwia wynajęcie zewnętrznych specjalistów na potrzeby realizacji konkretnego projektu w firmie. To świetne rozwiązanie zarówno dla małych przedsiębiorców, jak i dużych korporacji, które nie mają własnego działu programistów. Outsourcing informatyczny jest znacznie bardziej opłacalnym rozwiązaniem niż zatrudnienie grupy specjalistów IT wraz z utworzeniem nowego działu w firmie.

Korzyści z outsourcingu IT – co można zyskać?

Usługi outsourcingu programistów i innych ekspertów niosą ze sobą szereg korzyści dla przedsiębiorstwa, nie tylko finansowych. Poniżej przedstawiamy kilka istotnych zalet wynikających z podpisania umowy z firmą outsourcingową:

 • Szybsza realizacja działań i uwolnienie zasobów.
 • Lepsza wydajność pracy.
 • Stały dostęp do wykwalifikowanych pracowników IT.
 • Brak generowania stałych kosztów zatrudnienia dla przedsiębiorstwa.
 • Elastyczne umowy ramowe.
 • Kompleksowa pomoc informatyczna.
 • Większe bezpieczeństwo w IT.

Outsourcing specjalistów IT to wiele korzyści, które przekładają się na szybszy rozwój firmy oraz możliwość finalizacji projektów informatycznych w znacznie krótszym czasie. Co więcej, w ramach usług outsourcingowych zewnętrzni specjaliści mogą realizować audyt działań informatycznych, optymalizować je, a także zwiększyć bezpieczeństwo w firmowej sieci. 

Outsourcing programistów – czy to się opłaca?

Outsourcing to wyjątkowo elastyczne rozwiązanie. W modelu team extension pozwala na dopasowanie umiejętności zespołu do potrzeb danego projektu. To umożliwia racjonalne oszacowanie kosztów współpracy. W sytuacji, kiedy potrzebne są dodatkowe ręce do pracy, można powiększyć zespół outsourcingowy. Kiedy projekt jest niewielki, można wykorzystać mniejsze zasoby ludzkie, a tym samym ograniczyć wydatki. Współpraca w ramach outsourcingu IT jest zawierana tylko na określony czas, a dodatkowe usługi są płatne tylko wtedy, kiedy przedsiębiorca rzeczywiście z nich skorzysta.

Dodatkowo to znacznie tańsze i mniej czasochłonne rozwiązanie niż budowanie od podstaw własnego zespołu programistów, deweloperów, grafików i osób zarządzających zasobami sieciowymi. 

Kiedy warto zdecydować się na outsourcing IT?

Na outsourcing usług IT warto się zdecydować przede wszystkim wtedy, kiedy przedsiębiorstwo:

 • ma ograniczony budżet na projekty IT,
 • nie ma własnego działu specjalistów związanych z informatyką,
 • chce szybko wystartować z nowym projektem,
 • ma własny zespół, ale ze względu na sporą ilość pracy potrzebuje pomocy dodatkowych rąk do pracy (wykwalifikowanych specjalistów IT),
 • planuje prowadzić krótkotrwały projekt.

Oprócz powyższych, outsourcing specjalistów IT przydaje się wtedy, kiedy projekt z założenia wymaga elastyczności działań, a także wykorzystania wielu nowoczesnych technologii programistycznych. Jeśli chodzi o złożoność działań, outsourcing IT prawdopodobnie będzie najkorzystniejszą opcją – nie tylko pod względem finansowym, ale i zasobów programistycznych.

Zdjęcie: materiał prasowy Klienta.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

*